Mezinárodní den sester v Nemocnici Valašské Meziříčí oslaví i jeden manželský pár

11.5.2020

V úterý 12. května si celý svět připomíná Mezinárodní den sester (ošetřovatelství) s oprávněným důrazem na potřebu této profese. Čas od času se ale objeví i netradiční příběhy spojené s tímto povoláním, které se mohou stát reálným základem budoucího románu. Na jeden takový lze narazit v Nemocnici Valašské Meziříčí, člena skupiny AGEL. Začal se psát již v roce 1994 a dokonce zanechal jeden historický milník v tomto zdravotnickém zařízení.

Tehdy nastoupila do valašskomeziříčské nemocnice na pozici všeobecné sestry Karla Melichaříková, která po krátkém působení na standardním oddělení přešla na místní jednotku intenzivní péče (JIP). „Po osmnácti letech na oddělení JIP mi vedení nemocnice nabídlo funkci vrchní sestry, kterou jsem přijala a v této pozici jsem do dnešní doby,“ řekla na úvod Karla Melichaříková, vrchní sestra chirurgický oborů a urologie v Nemocnici Valašské Meziříčí.

Zlom nejen v jejím životě nastal v roce 2001. Tehdy se na chodbách valašskomeziříčské nemocnice objevil Vladimír Melichařík, aby zde vykonával povinnou civilní službu. Netrvalo dlouhou a Vladimír s Karlou si padli do oka. Nikdo z nich tehdy nemohl tušit, jak velké bude mít setkání vliv na jejich soukromý i profesní život. „Já jsem měl vystudovanou ekonomku a po ukončení civilní služby v nemocnici jsem šel pracovat jako provozní restaurace a číšník, kde jsem pracoval deset let,“ začíná vyprávět Vladimír Melichařík DiS., všeobecná sestra Nemocnice Valašské Meziříčí. „Po deseti letech jsem se vrátil zpátky do Nemocnice Valašské Meziříčí na pozici sanitáře. Udělal jsem si sanitářský kurz, po dvou letech jsem si udělal i kurz ošetřovatele a poté jsem se přihlásil na vyšší zdravotnickou školu, kde jsem si dodělal všeobecnou sestru,“ popisuje Vladimír svou cestu od nižší zdravotnické pozice až na operační sál.

Vladimír Melichařík přiznává, že velký vliv na profesní otočku mělo jeho seznámení s Karlou během civilní služby. Manželé jsou 16 let a mají spolu dvě děti ve věku 15 a 12 let. V nemocnici ve Valašském Meziříčí Karla pracuje 26 let, Vladimír 10 let a i po tak dlouhé době oba profese stále naplňuje. „Práce zdravotní sestry mě i nadále baví,“ potvrzuje Karla Melichaříková a její manžel vzápětí dodává: „Líbí se mi práce s lidmi, mám chuť pomáhat lidem.“

Zapálení bývalého číšníka pro práci všeobecné sestry se nakonec zapsalo i do historie Nemocnice Valašské Meziříčí, která patří do skupiny AGEL. Ta je v provozu od roku 1965 a Vladimír Melichařík se stal vůbec prvním mužským instrumentářem na zdejších operačních sálech.

U příležitosti Mezinárodního dne sester (ošetřovatelství) pak manželský pár všem zdravotním sestrám vzkazuje. „Všem našim kolegům a kolegyním přejeme hlavně hodně zdraví v této nelehké době a hlavně pevné nervy.“