Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí slaví 55 let

30.7.2020

Již pětapadesát svíček sfoukne z pomyslném narozeninovém dortu v sobotu 1. srpna Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. Více než půl století uplynulo od doby, kdy se valašskomeziříčský region dočkal nemocniční péče a pod jednou střechou byly zřízeny nové ambulance, poradny, oddělení a specializované obory. Od té doby nemocnice průběžně zavádí nové diagnostické a léčebné postupy. Každoročně se také obnovuje přístrojové vybavení a dochází ke zlepšování „hotelového zázemí“ nemocnice.

„O nemocnici ve Valašském Meziříčí se začalo poprvé hovořit již v roce 1918. Původním návrhem bylo, aby nemocnice vznikla z budovy Zemského ústavu pro neslyšící. Definitivně bylo o výstavbě zcela nové nemocnice rozhodnuto v roce 1955, kdy ministerstvo zdravotnictví v Praze schválilo investiční projekt. A o 10 let později pak nemocnice zahájila svůj provoz,“ popisuje historii Michal Václav, DiS., marketingový a organizační asistent valašskomeziříčské nemocnice.

Významným milníkem v jejím dalším fungování byl rok 1991, kdy došlo k osamostatnění nemocnice. Do roku 1996 byl zřizovatelem Okresní úřad Vsetín, následujících osm let byla nemocnice v rukou města Valašské Meziříčí a od roku 2004 je akciovou společností patřící do skupiny AGEL.

„Posun a progres je za období od otevření nemocnice nevídaný a dá se říci, že se změnilo prakticky všechno. Když jsem začínal, tak na oddělení nebyly ani psací stroje, vše se psalo rukou. Postupně se jednotlivá oddělení dovybavovala základními zdravotními prostředky, přístroji, přicházel další personál.  Ze začátku na stanici o 30 lůžkách byla jedna staniční sestra a jedna sestra na směnu. Byla ale chuť pracovat, to jsem zažíval se svými kolegy každý den. A společně jsme cítili, že musíme nemocnici svými kroky posunout k tomu, aby se jednou za několik desítek let stala vyhledávanou v našem kraji. A to si myslím, že se nám povedlo,“ hodnotí pamětník, lékař a bývalý ředitel nemocnice MUDr. Milan Leckéši starší.

Letos v červenci nemocnice prošla další změnou, která se dotkla jejího názvu, nově nese označení Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. „Změna názvu jasně odkazuje na fakt, že jsme součástí silné skupiny, která svým dlouhodobým působením ve zdravotnictví, a to i mimo ČR, prokázala, že umí nejen poskytovat špičkové zdravotnické služby, ale umí také svá zařízení ekonomicky řídit,“ říká současný předseda představenstva nemocnice MUDr. Milan Leckéši.

Od doby, kdy se zdravotnické zařízení stalo součástí skupiny AGEL, překonala výše investic 200milionovou hranici. I díky tomu může nemocnice poskytovat zdravotní péči na vysoké úrovni nemocnic jejího typu a neustále dochází k jejímu rozvoji po stránce rozsahu poskytované péče. „Pro dokreslení lze zmínit vznik oddělení lůžkové rehabilitace, vybudování CT pracoviště, zavedení nových operačních postupů v traumatologii, břišní chirurgii a gynekologii, kde je významný růst operací, které jsou prováděny miniinvazivně a laparoskopicky. Máme moderní porodnici, kde se ročně narodí mezi 850 až 1000 dětí. Byly otevřeny nové odborné ambulance napříč odděleními, značná část investičních nákladů byla vynaložena na obnovu zdravotnických přístrojů a technologií, v míře nemalé i pro zlepšení „hotelového prostředí“ našich pacientů a zázemí pro zaměstnance,“ ilustruje předseda představenstva nemocnice a dodává, že úspěch vidí také v samotných lidech, kteří jsou svým entuziazmem a přístupem k práci schopni posouvat péči o obyvatele regionu na stále vyšší stupně.

A ani v následujícím období nemocnice neusíná na vavřínech a v plánu má další investiční záměry. V současné době běží příprava realizační dokumentace ke stavebním úpravám prostor, kde vznikne magnetická rezonance. „To by se mělo stát koncem tohoto nebo na počátku příštího roku. Pracoviště magnetické rezonance významně zvýší možnosti diagnostiky nejen pro nemocnici, ale také pro ostatní poskytovatele zdravotní péče v regionu,“ uzavírá předseda představenstva valašskomeziříčské nemocnice MUDr. Milan Leckéši.