Napářka z bylin pomáhá rodičkám v Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí k příjemnějšímu porodu

25.8.2020

Léčivých účinků bylin mohou nyní využívat také rodičky Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. Porodnice zavedla na porodním sále novinku v podobě ženské bylinné napářky, která má hned několik pozitivních efektů. Mezi hlavní patří dodání tepla, zvlhčení, uvolnění a vůně.

„Ženská napářka je příjemná procedura, která využívá účinků termoterapie, hydroterapie, fytoterapie a aromaterapie. Během posezení nad hrncem s teplým bylinným odvarem, které si ženy dopřejí v soukromí, mohou relaxovat a soustředit se samy na sebe,“ říká k novince pro rodičky staniční sestra gynekologicko-porodního oddělení Bc. Andrea Dočkalová.

Před porodem pomáhá napářka uvolňovat svaly pánevního dna. Změkčuje hráz před masáží hráze a před použitím speciálního balonku k přípravě na porod tzv. aniballu. Dále zlepšuje elasticitu a poddajnost měkkých porodních cest a tkání a snižuje riziko poranění hráze, pochvy a svalů pánevního dna. Zlepšuje peristaltiku střev, krevní cirkulaci a snižuje otoky. Poskytuje úlevu bolavým zádům a pomáhá se psychicky připravit na porod.

Porodní asistentky valašskomeziříčské nemocnice využívají bylinných směsí s názvem „voňavý porod a uvolnění porodních cest". „Bylinná napářka je velmi účinná metoda ozdravení ženského lůna a navrácení ztraceného tepla zpátky do těla ženy, kam rozhodně patří, a ze kterého se díky porodům či nedostatku péče o sebe samu vytratilo. Během porodu má napářka také své místo. Uvolňuje svalové napětí a tím pomáhá zvládat bolest a kontrakce, zvlhčuje porodní cesty a dokonce může pomoci znovu nastartovat zastavený porod, také má vliv na elasticitu hráze a předchází jejímu poranění,“ říká Mgr. Monika Valová, která se zabývá šířením osvěty v oblasti ženského bylinného napařování.