Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 571 758 111

O nemocnici

Bonding po porodu mohou rodiče využít již také v Nemocnici Valašské Meziříčí

2.3.2016

Maminky 21. století stále častěji sledují nejrůznější trendy, které pak také vyžadují ve své porodnici. Jednou z posledních novinek je tzv. bonding, který začala poskytovat také Nemocnice Valašské Meziříčí, člen skupiny AGEL. Bonding znamená při doslovném překladu z angličtiny lepení, v češtině bychom spíše použili ekvivalenty jako sepjetí či připoutání.

Bonding podporuje budování základních emočních vazeb mezi matkou a dítětem tím, že se novorozence ihned po porodu svěří do péče maminky a jejího doprovodu. Každá matka a její dítě si již v těhotenství budují vzájemný vztah, který se plně rozvine bezprostředně po porodu. Úzký kontakt matky a novorozence v raném poporodním období buduje základy emočních vazeb a pomáhá nastartovat tvorbu mateřského mléka. „Plný bonding lze nejlépe realizovat při porodu donošeného miminka s dobrou poporodní adaptací, kdy porod probíhá přirozenou cestou nebo plánovaně císařským řezem při zachované čiré plodové vodě,“ vysvětluje, za jakých podmínek může být bonding uskutečněn, primář novorozeneckého oddělení Nemocnice Valašské Meziříčí MUDr. Libor Slováček s tím, že u maminky musí být na porodním boxu vždy přítomen také plnoletý doprovod, který je také náležitě poučen.

Bonding probíhá při přirozeném porodu tak, že porodník ošetří a podváže miminku pupečník a položí ještě neumyté dítě matce na břicho. Dětská sestra přikryje dítě froté ručníkem, nebo sterilní jednorázovou rouškou a označí jej identifikačním štítkem. Upraví polohu miminka, tak, aby mu bylo usnadněno přisátí k prsu. „Rodiče jsou informováni o možnosti uložení dítěte do postýlky s monitorem dechu a je jim poskytnuto soukromí. Dále pak už jen v pravidelných intervalech dětská sestra společně s porodní asistentkou dohlíží, zda je vše v pořádku,“ dodává MUDr. Libor Slováček. Novorozenec je tak po dobu prvních dvou hodin svého života ponechán na porodním sále v péči rodičky a jejího doprovodu. Až poté, pokud si to rodiče nepřejí dříve, sestra dítě zváží, změří a popíše. Rodiče mohou rovněž využít možnosti si své miminko poprvé vykoupat.

Každému miminku je následně aplikován vitamín K ve formě kapek a provedeno ošetření očí k prevenci zánětu spojivek. Pokud je to nutné, je dítě po koupeli zahřáto na vyhřívaném lůžku a následně převedeno na plný roaming, tedy do péče maminky. Pokud je rodička schopna po oněch dvou hodinách o miminko plně pečovat, může pokračovat v bondingu na pokoji, a dítě tak zahřát svým tělesným teplem.

V případě, že se u porodu vyskytnou komplikace, rozhoduje o možnostech bondingu dětský lékař s ohledem na zdravotní stav maminky i dítěte. „V medicíně a nakonec ani v běžném životě není skoro nic stoprocentní. Myslím, že jsme pečlivě zvážili různé eventuální komplikace a máme zodpovědně stanovená doporučení pro ošetřující personál, a tím jsme eliminovali možná rizika na nejnižší míru,“ uvádí primář Slováček. Například v případě narození nedonošeného novorozence nebo novorozence se ztíženou poporodní adaptací jsou možnosti bondingu omezené, protože dítě vyžaduje specializovanou péči. „I v těch situacích však chceme, aby kontakt s maminkou byl co nejtěsnější, a se stabilizací stavu rizikového novorozence časem postupně navyšujeme míru kontaktu s matkou od vzájemného hlazení a laskání, přes krmení, přebalování až po kojení,“ dodává MUDr. Slováček.

Pokud mají rodiče o bonding zájem, je vhodné s předstihem kontaktovat staniční sestru novorozeneckého oddělení či porodních sálů, eventuálně přímo primáře MUDr. Slováčka, kteří jsou schopni zodpovědět veškeré otázky týkající se této problematiky.

Zpět

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: