Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 571 758 111

O nemocnici

Poradna pro pigmentová znaménka Nemocnice Valašské Meziříčí vyšetřila již více než 2,5 tisíce pacientů

13.5.2020

Nemocnice Valašské Meziříčí, člen skupiny AGEL, nabízí svým pacientům možnost si nechat vyšetřit a komplexně diagnostikovat kožní pigmentové léze optickým dermatoskopem. Nemocnice nabízí tuto službu veřejnosti od června 2014 a během této doby vyšetřila již více než 2500 pacientů. I nadále se ambulanci plní kalendář se jmény pro další nadcházející měsíce.

 „Poradna byla primárně otevřena z důvodu vysokého zájmu o vyšetření ze strany pacientů na akcích jako je Den otevřených dveří nebo Den zdraví, kdy každoročně se při nabídce této konzultace čekárna zaplnila až do večerních hodin. Šlo o jednu z nejvyhledávanějších a nejpoptávanějších konzultací ze strany široké veřejnosti. Vyhodnotili jsme, že tuto službu budeme nabízet zájemcům po celý rok alespoň jednou měsíčně,“ sdělil předseda představenstva Nemocnice Valašské Meziříčí MUDr. Martin Hrabovský, MBA.

Ambulance působí v prvním patře staré polikliniky. „Svá pigmentová znaménka by si lidé u nás měli nechat kontrolovat pravidelně, a to zejména jako prevenci proti rakovině kůže. Maligní melanom patří k nejnebezpečnějším kožním a nádorovým onemocněním vůbec,“ říká všeobecná sestra poradny pro pigmentová znaménka Eva Pajdlová.

Zájem ze strany osob, které si chtějí nechat zkontrolovat svá znaménka, je ve Valašském Meziříčí velký. Od začátku fungování ambulance k  přišlo ke konzultaci více než 2.500 pacientů. Pokud lékařka diagnostikuje nutnost znaménko odstranit, je pacient odeslán na chirurgickou ambulanci valašskomeziříčské nemocnice, kde se odstraní a zašle na patologii k histologickému vyšetření. „Následně je dle výsledku vyšetření konzultován s pacientem další postup a léčba,“ říká Eva Pajdlová.

Maligní melanom se vyskytuje především u lidí středního a vyššího věku. Ve střední Evropě je častější u žen. U dětí a dospívajících je vzácný, představuje jedno až čtyři procenta všech melanomů. Přestože na celém světě existuje velmi kvalitní osvěta, počet lidí s tímto onemocněním stále narůstá. Na vině je i změna životního stylu. „Mnoho lidí dnes považuje opálenou kůži za symbol atraktivity, ale opak může být pravdou. Požadovaná snědá barva vzniká jako obranná reakce kůže s cílem zmenšit poškození DNA buněk ultrafialovým zářením, které má na kůži imunosupresivní a kancerogenní účinky,“ varuje dermatoložka a lékařka pigmentové poradny MUDr. Veronika Lvová.

Jakákoliv změna barvy, tvaru, velikosti, symetrie nebo i krvácení z pigmentového névu by mělo vyvolat pozornost. Lidé si často těchto „varovných signálů“ nevšímají. Ale právě tyto změny mohou pomoci včasné diagnostice a následné terapii. „Pro naši ambulanci je důležitý včasný záchyt onemocnění, který je možný pouze pravidelným a důkladným kontrolováním vzhledu kůže a pigmentových névů tím, že zkontrolovat svá mateřská znaménka bychom si měli alespoň jedenkrát ročně. Samotné vyšetření v naší poradně je naprosto bezbolestné, rychlé a neinvazivní, proto není důvod se vyšetření jakkoliv obávat,“ uzavírá MUDr. Lvová.

Ordinaci pigmentové poradny zřizuje Kožní oddělení Nemocnice Nový Jičín pod odbornou garancí primářka MUDr. Marie Selerové, Ph.D. Ordinace spolupracuje jak s chirurgickým oddělením Nemocnice Valašské Meziříčí, tak s Komplexním onkologickým centrem Nový Jičín. Objednat se můžou pacienti každé úterý a pátek na telefonním čísle 571 758 309. Dveře poradny pro pigmentová znaménka jsou otevřeny každé první úterý v měsíci v čase od 8.00 do 12.00 hodin.  

Zpět

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: