Už rok si děti, o které nejeví jejich rodiče zájem, odnášejí z Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí svůj život v kufříku

8.7.2020

V letošním roce si již dvě děti, které hned po porodu jejich rodiče předali k adopci, odnesli z porodnice Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí kromě lékařské zprávy i vzpomínkový kufřík. Nemocnice je již přesně rok zapojená do projektu Život v kufříku, v rámci kterého zdravotnický personál odloženým novorozencům shromažďuje vzpomínkové předměty týkající se okamžiku jejich příchodu na svět.

Název projektu „Život v kufříku“ odpovídá i hlavní náplni této myšlenky. Děti, které poputují k adopci, dostanou na památku kufřík, ve kterém budou informace o jejich narození. „V naší porodnici se každým rokem narodí několik dětí, jichž se biologičtí rodiče po narození vzdají. V letošním roce za první pololetí se jednalo o dvě děti - chlapečka a holčičku,“ říká staniční sestra novorozeneckého oddělení Bc. Hana Valuchová.

Nadační fond LA VIDA LOCA prostřednictvím svých zástupkyň předal v červenci loňského roku deset kufříků a také tiskárnu k pořizování fotografií primáři novorozeneckého oddělení MUDr. Liboru Slováčkovi. Vlastní fotografování prvních momentů dítěte na světě, pořizování otisků, odložení výtisku novin, kdy se miminko narodilo – to vše už má v rukou zdravotnický personál, který děťátku vzpomínky ukládá do kufříku.

„Společně s porodními asistentkami, sestřičkami a ošetřovatelkami na novorozeneckém oddělení zaznamenáváme odloženým dětem jejich první dny po narození. Do kufříku přikládáme kromě identifikačního náramku také vzpomínkovou kartičku s otiskem chodidla,“ doplňuje staniční sestra Bc. Hana Valuchová s tím, že součástí kufříku je také památník, do kterého sestřičky zapisují, jak se miminko po narození chovalo, jaké bylo zrovna počasí, nebo kdo se o něj celou dobu staral. Je zde také dudlík, kojenecká láhev, fotoalbum a ručně pletená soupravička, kterou upletly klientky domovů seniorů z celé České republiky.

„Velmi dobře si uvědomujeme, že pro dítě je velmi důležité najít si a upevnit svou identitu. Právě vzpomínkový kufřík může být jedním z nástrojů, jak najít své kořeny a ztotožnit se s nimi. Sestřičky a pak i adoptivní rodiče tak do něj mohou libovolně vkládat fotografie, otisky nožiček nebo první kresby dítěte. Invenci a kreativitě se meze nekladou a naším cílem je rozšířit tuto myšlenku po celé České republice,“ uvedla při předávání kufříků Martina Wojtylová Opava, zakladatelka Nadačního fondu LA VIDA LOCA.