Národní týden kojení si připomene také Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí
14.9.2020
Na význam kojení pro matku, dítě, rodinu i společnost upozorní Národní týden kojení, začíná v pondělí 14. září. V Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí porodní asistentky a novorozenecké sestry maminky v kojení podporují a o významu kojení je edukují celoročně.
Edukaci provádí personál nemocnice nejen na předporodních kurzech, dnech otevřených dveří, ale taktéž na porodním oddělení (šestinedělí), kde se maminkám věnují nejen v rámci praktických činností s kojením spojených, ale též odpovídají na četné dotazy nejen hospitalizovaných rodiček, ale i mnohdy jejich doprovodů.
„Na kojení klademe u nás na oddělení velký význam, protože je právem dítěte i právem matky. Mateřské mléko je nutričně vyvážené a optimálně kryje požadavky dítěte. Je lehce stravitelné, a proto je dětský organismus efektivně využije. Kojení či krmení mateřským mlékem přináší celou řadu nenahraditelných výhod dítěti i matce. Jsou to výhody zdravotní, výživové, imunologické, vývojově psychologické, sociální a ekonomické,“ říká staniční sestra novorozeneckého oddělení Bc. Hana Valuchová.
„Mléko se plně přizpůsobuje potřebám dítěte, což je jedna z velkých výhod oproti mléku umělému. Pokud dítě pije málo, prsy začnou tvořit mléka méně, ale s vyšším obsahem tuku, aby byly potřeby dítěte plně uspokojeny. Stejně je tomu samozřejmě i naopak, pokud děťátko pije hodně, mateřské mléko je méně tučné, ale tvoří se ho více,“ vysvětluje primář novorozeneckého oddělení MUDr. Libor Slováček a dodává: „Pro matku není nic příjemnějšího než pozorovat, jak je dítě spokojené, jak prospívá a roste z jejího vlastního mléka. Rozhodně stojí za to překonat určité počáteční obtíže, aby se děj mohl plně a nerušeně rozvinout. Z původně nepodmíněného reflexu se postupně stává reflex podmíněný, vyvolaný např. pohledem matky na dítě, zaslechnutím jeho pláče, nebo i vzpomínkou na ně.“
Kojící žena nemusí dodržovat žádnou speciální dietu, ale na některé složky jídelníčku je potřeba brát zřetel. Samozřejmě je to individuální a každá maminka musí vyzkoušet, co její dítě toleruje bez potíží a co mu již potíže působí. „Kojení by mělo být zahájeno co nejdříve po porodu, pokud to stav matky a dítěte dovoluje, ale není to alfou a omegou, aby se kojení rozběhlo. Mlezivo i mateřské mléko zajišťuje dítěti dostatek tekutin a živin. Dítě by mělo být kojeno podle potřeby, bez omezování délky a frekvence. Tvorbu mateřského mléka lze zvýšit častým přikládáním a mimo jiné také dostatečným odpočinkem. Je třeba efektivně využívat čas, kdy miminko spí a využít jej k vlastnímu odpočinku. Při únavě je organismus náročné tvořit ještě dostatečné množství mléka,“ doplňuje staniční sestra Bc. Hana Valuchová.
ZpětKontakt pro média
Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz
Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření
Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL