Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 571 758 111

O nemocnici

Centrální sterilizace Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí disponuje zcela novými sterilizátory

6.10.2020

Centrální sterilizace Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí prošla v posledních týdnech technickými a stavebními úpravami. Po více než dvaceti letech došlo k výměně přístrojové techniky a od září letošního roku byly do provozu uvedeny nové, moderní sterilizátory. Spolu s jejich nákupem a montáží byla také provedená sanace provozních prostor. Celková pořizovací cena technologií přesáhla 3 miliony korun.

O tomto oddělení se často nehovoří, i když povahou svých činností zastává oddělení centrální sterilizace nezastupitelnou úlohu v chodu celé nemocnice.  Zdravotníci zde zajišťují komplexní službu při přípravě sterilních zdravotnických prostředků pro operační sály a všechna lůžková i ambulantní pracoviště. 

Nově instalované dva sterilizátory jsou doplněny ještě jedním objemově menším sterilizátorem. Jejich provoz urychlí návratnost sít, a tím zefektivní proces cirkulace nástrojů a dalších zdravotnických prostředků v nemocnici. „Obměna sterilizátorů byla již nezbytná, a to zejména po stránce provozně-technické. Byl navýšen také jejich celkový počet o jeden kus,“ říká o přínosu nových investic Ing. Jaromír Petřík, referent zdravotnické techniky. 

Jak to vlastně na centrální sterilizaci funguje? „Celý proces sterilizace trvá několik hodin. První dekontaminaci nástrojů provedou kolegové na sálech. Na centrální sterilizaci pak probíhá kompletní předsterilizační příprava, která začíná v tzv. „nečisté zóně“, kde se zdravotnické prostředky myjí a dezinfikují v mycích automatech. Poté personál každý nástroj zkontroluje a zkompletuje síta dle požadavku žádajícího oddělení. Následně se síta a zdravotnické prostředky sterilizují,“ říká vedoucí sestra oddělení nemocniční hygieny a centrální sterilizace, Mgr. Dagmar Kratochvílová. 

Pracovníci sterilizace mají k dispozici podrobné manuály, podle nichž skládají operační síta a sety k jednotlivým operacím. „Pracovník sterilizace u každého nástroje provede hygienickou i funkční kontrolu, a potom kompletuje sadu či síto podle předepsaného návodu. Zodpovídá za správný počet nástrojů v jednotlivých sítech a za kompletaci. Proces sterilizace je dokumentován elektronicky. Všechno je zaznamenáno v informačním systému,“ říká Mgr. Dagmar Kratochvílová. 

„Jen pro představu, za loňský rok na oddělení Centrální sterilizace Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí sterilizovali zaměstnanci našeho oddělení cca 6 tisíc operačních souprav,“ doplňuje Mgr. Dagmar Kratochvílová. 

 
Zpět

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: