Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí obdržela ventilátor Corovent

9.11.2020

K osmi standardním ventilátorům, kterými disponuje Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí, přibyl v pátek jeden zcela nový a speciální. Zástupci Českého vysokého učení technického v Praze předali na anesteziologicko-resuscitační oddělení plicní ventilátor CoroVent, který vyvinula Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze.

Oproti klasickým plicním ventilátorům má CoroVent omezené některé funkce, jeho výhodami jsou snadné ovládání, rychlé zaškolení personálu, rychlá výroba a odolné provedení. „Je nutné zdůraznit, že ventilátor je určen primárně pro emergentní použití, de facto jej využijeme až po naplnění kapacity všech standardních ventilátorů na oddělení,“ říká primář ARO valašskomeziříčské nemocnice MUDr. Martin Juříček.

„Jedná se o plicní ventilátor určený pro pacienty s onemocněním COVID-19, kteří vyžadují připojení na umělou plicní ventilaci. Ačkoliv je přístroj poměrně jednoduchý, poskytuje dostatečně kvalitní ventilaci podle nejnovějších lékařských doporučení,“ doplňuje referent zdravotnické techniky Ing. Jaromír Petřík.

CoroVent je určen primárně jako ventilátor pro pacienty postižené respiračním selháním v důsledku onemocnění COVID-19 a byl vyvinut ve spolupráci s iniciativou COVID19 CZ. Ventilátor je financován ze sbírky občanů a firem a byl nemocnici předán zdarma, včetně okamžitého zaškolení přítomného odborného zdravotnického personálu, které zajistil tým prof. Karla Roubíka právě z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT.