COVID-19 řečí čísel. Co ukazují zkušenosti v Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí?

2.12.2020

To, že téměř každá nemocnice v zemi již více než půl roku řeší pozitivní pacienty s COVID-19, je všeobecně známo. Kolik ale takových pacientů skutečně již bylo a je v péči lékařů? V Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí provedli retrospektivně ohlédnutí od začátku doby sledování, tedy od jara letošního roku, kdy vypukla první vlna epidemie SARS-COV2, která způsobila onemocnění COVID-19.

„Od jara letošního roku jsme do konce měsíce listopadu 2020 hospitalizovali 269 pozitivních pacientů s onemocněním COVID-19. Z tohoto počtu bylo 197 lehkých případů a 72 středních a těžkých případů, které vyžadovaly a vyžadují hospitaci na jednotkách intenzivní péče,“ říká na úvod hlavní sestra Mgr. Jana Pelikánová.

„Personál jednotlivých oddělení se musel operativně přeorientovat na pacienty, se kterými se v rámci jejich diagnóz a zdravotnímu stavu mnohdy nesetkal,“ doplňuje hlavní sestra Pelikánová, kdy například dětské sestry se musely naučit pracovat s dospělými pozitivními pacienty. „Během vrcholící druhé vlny pandemie, kdy nám přibývali další a další covid-pozitivní pacienti, jsme měli v jednu chvíli vyčleněno 5 oddělení, z toho 4 lůžková oddělení standardní a 1 jednotku intenzivní péče s navýšeným počtem lůžek,“ říká Mgr. Jana Pelikánová.

V současné době celkový počet hospitalizovaných pacientů pomalu klesá, přičemž ale stále trvá vysoká obsazenost lůžek intenzivní péče, která se některé dny blíží jejich maximální kapacitě. „Stále mámě vyčleněnu dostatečnou kapacitu lůžek na to, abychom byli i nadále připraveni hospitalizovat covid-pozitivní pacienty. Pevně však věřím, že trend postupného snižování zátěže na náš personál vlivem snižování množství hospitalizací bude i nadále pokračovat,“ uzavírá Mgr. Jana Pelikánová, která zároveň poděkovala i za krátkodobou výpomoc příslušníků Armády ČR a také hasičů.