Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 571 758 111

O nemocnici

Odběrové místo Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí bude nově odebírat vzorky pro PCR vyšetření ze slin

5.2.2021

Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí začne od pondělí 8. února odebírat vzorky určené pro PCR vyšetření k ověření přítomnosti viru SaRS CoV2 nově také ze slin. Lidé, kteří mají obavy z klasického PCR stěru z nosohltanu, tak mohou využít právě tuto šetrnější metodu.

„Naše odběrové místo bude nabízet příchozím pacientům možnost podstoupit odběr vzorku ze slin. Samozřejmě, pokud někdo bude preferovat stěr z nosohltanu, i tato možnost zůstane v nabídce. Odběr vzorku ze slin tak nově nabízíme pacientům, kteří mají obavy či strach nechat si provést stěr z nosních dírek. Jelikož odebrat sliny je jednodušší a příjemnější varianta pro spolupracujícího klienta, předpokládáme, že většina příchozích projeví zájem právě o test ze slin,“ uvedla hlavní sestra valašskomeziříčské nemocnice Mgr. Jana Pelikánová. Vzorek slin se pak odešle do laboratoře a plně nahrazuje stěr z nosohltanu.

Nová metoda odběru vzorku ze slin je pro pacienty výrazně příjemnější.  Stačí, aby několikrát zakašlali do roušky a poté vyplivli do malé zkumavky s trychtýřem své sliny. Pacient nesmí alespoň 10 minut před odběrem slin kouřit, pít, jíst nebo žvýkat žvýkačku. K PCR vyšetření se mohou lidé objednat do Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí sami, a to jak samoplátci, tak také indikovaní pacienti, a to na telefonním čísle 571 758 605.

Novinku může odběrové místo valašskomeziříčské nemocnice nabídnout díky spolupráci s laboratoří AGELLAB, která jako první společnost na Moravě dostala povolení Státního zdravotního ústavu provádět PCR vyšetření ze vzorku slin. 

Novou testovací metodu plně vyvinula česká start-upová firma Diana Biotechnologies, s níž laboratoře AGELLAB spolupracují již od začátku druhé vlny pandemie covid-19. „Protože se jedná o čistě českou firmu, mohli jsme se spolehnout na to, že veškerý materiál potřebný k testování bude včas k dispozici a zajistili jsme tak vysokou kapacitu testování. Tuto neinvazivní šetrnou metodu nyní postupně rozšiřujeme,” upřesňuje RNDr. Tomáš Gucký, Ph.D., předseda představenstva společnosti Laboratoře AGEL. Vzorky ze slin tak již odebírá také odběrové místo Nemocnice AGEL Nový Jičín a Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice.

Zpět

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: