Duchovní služba nesmí být na obtíž, říká nemocniční kaplan a člen paliativního týmu, Mgr. Petr Vrána

10.6.2021

V Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí pracuje Mgr. Petr Vrána již osmým rokem. Jeho činností však není klasická ošetřovatelská péče u lůžka, ale duchovní podpora pacientů. Zastává pozici nemocničního kaplana, která je mezi pacienty především na odděleních následné péče a interních oddělení hojně vyhledávaná a poptávaná. Pojďme si tuto stále se rozvíjející profesi blíže představit.

Více jak rok jste nemohl z důvodu pandemie Covid-19 navštěvovat pacienty, bylo to pro vás těžké období?
Složitější to bylo určitě pro pacienty, kteří nemohli být v kontaktu se svými blízkými.

Co pacienti, za kterými jste tedy nemohl docházet, a vyžadovali po personálu duchovní služby, bylo nějaké řešení?
Do nemocnice se kvůli opatření dostali především katoličtí duchovní, kteří byli přizváni ze strany pacientů nebo příbuzných v případě ohrožení života. Kompetence jáhna jsou v rámci katolické církve omezené, proto nemohu některé duchovní služby na rozdíl od kněží poskytovat.

Jak dlouho již v Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí působíte?
V nemocnici působím na této profesi osmým rokem.

Jaké je podstata poslání nemocničního kaplana?
Posláním nemocničního kaplana je být především k dispozici pacientům, které kaplan v době hospitalizace primárně povzbuzuje.

Můžete připomenout některé chvíle, které vám obzvlášť utkvěly v paměti?
V paměti mám rozhovor s mladým umírajícím mužem, který nehovořil o obavách ze smrti, ale o tom, aby jeho odchod zvládli jeho blízcí. Víc než na sebe myslel na druhé! To mě velice zaujalo.

Kolik pacientů jste za dobu svého působení v rámci nabídky duchovních služeb navštívil?
Určitě jde o stovky a stovky pacientů.

V čem spatřujete důležitost duchovní péče v nemocnici?
Důležitost spatřuji ve snaze být nemocným k dispozici ve spolupráci se zdravotním personálem.

V čem spočívají specifika duchovní péče o nemocného člověka?
U většiny lidí se projevují spirituální potřeby. Tyto potřeby nemusí vždy korespondovat s křesťanským světonázorem, což je zcela legitimní. Fyzické zdraví je mnohdy ovlivňováno duchovním nastavením jedince a jeho vztahu k „vyšším věcem“.  Duchovní péče může pacientům nabídnout podporu. Vesměs se jedná o naslouchání, povzbuzení. V případě praktikujících křesťanů o modlitbu atd.

Jistě se setkáváte s mnoha nevyléčitelně nemocnými pacienty na samém konci života, co tito lidé prožívají a potřebují?
V Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí jsem jako člen paliativního týmu domluven se zdravotnickým personálem, aby mou případnou spolupráci s pacientem předjednali. Duchovní služba nesmí být nikomu na obtíž! Je to nabídka a možnost. Co tito lidé prožívají, se snažím rozpoznat na základě rozhovoru, který určuje pacient.

Myslíte si, že může být služba nemocničního kaplana využitelná i pro nevěřící?
Určitě ano. Je otázkou, kdo je tím nevěřícím? Spirituální potřeby, jak jsem už uvedl, nesouvisí pouze s křesťanským pohledem. Nemocniční kaplan neagituje, ale doprovází!

Přicházejí za vámi pacienti, kteří hledají kvůli svému aktuálnímu zdravotnímu stavu odpovědi na zásadní životní otázky?
Někdy se setkávám s pacienty, kteří přehodnocují svůj životní styl. Dalo by se to jasněji říci, že zpytují svědomí. U některých to vyvolává pocit osvobození.

Máte nějakou představu, kolik je vlastně v zemi osob, kteří se věnují práci nemocničního kaplana?
Duchovní různých církví pracují jako kaplani u policie, ve věznicích, v armádě, u hasičských sborů. Práce nemocničních kaplanů se rozvíjí. Kaplan musí splňovat kritéria, která nastavil stát po domluvě s církvemi. Jedná se i o ekumenickou spolupráci mezi církvemi. V republice pracuje několik desítek kaplanů.

Jak jste sám prožil období pandemie Covid-19?
V ústraní. Snažil jsem se hýbat, číst a nezblbnout!

Učíte na střední odborné škole, jak vnímáte opětovný návrat studentů do školních lavic?
Návrat studentů do škol je důležitý kvůli obnově životního a studijního rytmu. U odborných škol se jedná především o obnovení praktické výuky.