Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 571 758 111

O nemocnici

Baví mě v mém oboru vidět výsledky naší léčby skoro ihned, říká lékař chirurgie Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí dr. Serhii Filzhak

4.5.2022

Dr.Serhii Filzhak pochází z Ukrajiny a v rámci chirurgické ambulance a chirurgického oddělení je zdejším lékařem již téměř 4 roky. Jak vnímá svůj pracovní život ve Valašském Meziříčí? Co pro něj bylo v nové zemi nejtěžší? Jaká byla jeho cesta z Ukrajiny až na Valašsko? Nejen o tom se rozpovídal v následujícím rozhovoru.

Jak dlouho již pracujete v Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí?
Ve zdejší nemocnici pracuji od srpna 2018 a již brzy to budou 4 roky.

Je to vaše první pracovní zkušenost, nebo jste již pracoval v některé z jiných českých, nebo zahraničních nemocnic?
Je to moje první pracovní zkušenost v Česku. Předtím jsem 5 let pracoval na chirurgii a traumatologii na Ukrajině v jedné nevelké okresní nemocnici.

Jak dlouho jste zde byl sám, než mohla za vámi přijet manželka s dětmi, která je také lékařkou v nemocnici ve Valašském Meziříčí?
Trvalo to déle, více než rok.

Co vše obnášelo, než jste se zde mohl stát lékařem? Musel jste skládat nějaké zkoušky?
Moje cesta začala na jazykové škole v Praze, kde jsem se během osmiměsíčního studia připravoval k písemným zkouškám z všeobecného lékařství a medicínské legislativy - to vše v rámci tzv. aprobační zkoušky. Poté následovalo hledání zaměstnání podle přísných podmínek Ministerstva zdravotnictví ČR a samozřejmě pod odborným dohledem.

Překvapilo vás něco?

Přiznám se, hledání práce není tak snadné, jak se může zdát. Spousta odpovědí na možnost pracovat jsem se dokonce ani nedočkal, Z nemocnici odpověděl asi každý desátý. Některé nemocnice například nesplňovaly všechny podmínky - neměly volné školitele, neměly akreditaci atd. Tehdy jsem nebyl tak “legislativně” zkušený, proto mám za sebou podepsané 2 pracovní smlouvy v nevyhovujících nemocnicích, tím jsem ztratil hodně času. Jako první na můj dopis odpověděl prim. MUDr. Aleš Bařinka z Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. Jen pro zajímavost - poslední, kdo odpověděl, byl primář z jedné jihomoravské nemocnice, a to po třech letech! I přesto jsem mu vděčný. Tak zde započala má práce. Díky spolupráci s personálním oddělením byla nemocnici ve Valašském Meziříčí přidělena speciální akreditace pro aprobační zkoušku z MZ ČR, což mi, a i dalším lékařům, umožnilo absolvovat praktickou část a poté i ústní zkoušku z interny, chirurgie, dětského lékařství a gynekologie. Tím pádem i celou aprobaci s možností pracovat na úrovni českého absolventa.

Můžete ze své pozice srovnat české a ukrajinské zdravotnictví?
Rozdíl je opravdu velký, hlavně co se týká menších nemocnic. Spočívá v nemocničním vybavení a mzdách. Velkým nedostatkem ukrajinského zdravotnictví je absence povinného zdravotního pojištění.

Co vás vedlo jít studovat medicínu?
Nevím přesně, nikde jinde jsem se ale do budoucna neviděl než v medicíně.

Z kterého města Ukrajiny pocházíte a kde jste medicínu studoval?
Pocházím s malého městečka, nazývá se Nova Ušycja a nachází se v Chmelnické oblasti na západní části Ukrajiny. Medicínu jsem pak studoval ve Vinnicji, což je město ve střední Ukrajině a nachází se přibližně 250 kilometrů na jihozápad od Kyjeva.

Jak moc je podle vás těžké se prosadit v cizí zemi?
Co se týká lékařství - je to docela složité, dlouhé, ale je to možné. Člověk se neobejde bez znalosti českého jazyka, musí se vyznat v české legislativě, dále pak musí zopakovat skoro celý kurz studia na lékařské fakultě, složit zkoušky a až poté si najít práci.

Byla vaším přáním vždy specializace a práce na chirurgii?
Mám ještě i specializaci z traumatologie a ortopedie. Tu jsem ale nestihl plně využít.

Jste z rodiny jediný, který se vydal cestou stát se lékařem?
Kromě mě jsou ještě z širší rodiny lékaři strýc, teta a bratranec.

Co vás na chirurgickém oboru nejvíce baví?
Nejvíce mě baví v chirurgii možnost vidět výsledky naší léčby skoro ihned. Kromě toho je to práce s lidmi a téměř vždy různé klinické případy. Dá se říct, že se nikdy nenudíme.

Kolik pacientů denně ošetříte na ambulanci, případně jaké operace provádíte?
Průměrně ošetříme 40 pacientů, občas jich bývá i kolem 50. Naše ambulance je v současné době dost vytížená. Na oddělení provádím typické výkony pro neatestovaného lékaře, operace, vše pod dohledem atestovaného lékaře, jako jsou laparoskopické operace žlučníku, operace pupeční kýly, operace varixů dolních končetin, osteosyntéza mnoha druhů zlomenin, amputace dolních končetin při gangrénách a součástí mé práce je veškerá “malá” chirurgie - nádory podkožní tkáně a kůže, ošetření hnisavých kožních ložisek, popálenin, ran, poškozených šlach a podobně.

V současné době se nemocnice chystá přijmout vaše krajany na pozici lékaře a sester, jakou roli sehráváte při pohovorech s nimi a vedením nemocnice?Většinou jako tlumočník, občas i poradce stran aprobační zkoušky a zaměstnání.

Jaké máte zájmy s rodinou mimo pracovní život?
Jako koníček rád programuji, to však zřídka. Nyní preferuji aktivní odpočinek, s rodinou jezdíme na výlety na kole a tzv. lokální turistika. Naštěstí v okolí Valašského Meziříčí je spousta zajímavých míst - krásné hory, rozhledny, zámky a hrady, naučné stezky a parky.

Zpět

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: