Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 571 758 111

O nemocnici

Zájem pacientů o infuzní terapii je mimořádný. Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí znovuotevřela ambulanci bolesti

16.5.2022

Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí provozuje pro své pacienty ambulanci pro léčbu akutní a chronické bolesti. Ta zajištuje převážně infuzní terapii – analgetickou a vazodilatační. Je nedílnou součástí anesteziologicko-resuscitačního oddělení jako jeho ambulantní složka.

Vyhledávanou ambulanci bolesti uzavřel nástup koronovairové pandemie a po téměř dvou letech se opět otevřela na začátku letošního května. Zájem o její služby dokládá fakt, že hned v první den po znovuotevření bylo pracoviště naplno vytížené. „Aby se k nám pacient s akutními či chronickými problémy dostal, musí mít doporučení-žádanku od praktického lékaře, nebo odborného lékaře či neurologa,” říká na úvod všeobecná sestra ambulance bolesti Iva Jajtnerová, která dva “covidové” roky strávila v Odběrovém centru Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí.

„Mezi problémy, které pacienty trápí a se kterými se na personál obrací, jsou bolesti zad, bolesti uší, nebo cévní problémy,” pokračuje sestra. V léčbě se nejčastěji jedná o cyklus 10 infuzí, kdy každý cyklus trvá přibližně hodinu a půl. „Během jednoho dne jsme schopni nyní odbavit prozatím 16 osob a to z důvodu, že po poledni ještě na pracovišti provádíme PCR odběry. Při plném provozu v rámci provozní doby jsme schopni odbavit denně až 27 pacientů,” doplňuje druhá všeobecná sestra ambulance bolesti, Renata Hoffmanová. „Základ léčby může tvořit fyziologický roztok nebo prokainová infuze, spolu s dalšími lékařem ordinovanými léky,” vysvětluje sestra Hoffmanová.

Během doby, kdy byla ambulance bolesti uzavřena, byla velká poptávka pacientů po infuzích, akutní případy saturoval interní příjem. „Nyní, když se ambulance rozjela téměř naplno, evidujeme markantní zájem. Lidé volají téměř neustále, chodí se ptát osobně na podmínky léčby. Praktičtí i odborní lékaři jsou informováni o všem potřebném tak, aby pacientům předali veškeré důležité informace,” ubezpečuje Iva Jajtnerová. „Samozřejmě i zde platí přímá úměra. Čím více objednaných pacientů, tím se prodlužuje doba, než přijde pacient na řadu. V současné době je čekací doba přibližně 14 dní a při plném provozu se může prodloužit," doplňuje Renata Hoffmanová.

Kapacita prostor ambulance bolesti Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí je 7 lůžek a 2 zdravotní křesla, tedy najednou až 9 pacientů. „Málokdy se stává, že by lůžko či křeslo nebylo obsazeno, pacienti chodí včas, pravidelně a terapii nevynechávají. Zájem je obrovský,” říká sestra Jajtnerová a její kolegyně Renata Hoffmanová dodává: „Nedílnou součástí léčebné terapie je i zpětná vazba pacientů směrem ke zdravotnickému personálu. Pacientů se cíleně ptáme, zda jim terapie zabírá. Je to ale individuální. Někomu terapie zabere ihned, někomu po třech sériích, někomu později, ale téměř všichni následně cítí úlevu a ústup bolesti. Pokud nikoliv, přidáváme silnější lék od bolesti. Vše pod dohledem lékaře, který má ambulantní dokumentaci pacientů načtenou.”

Cyklus nejčastěji končí po desáté podané „kapačce“, následně se pacient může znovu objednat až zase po půl roce od ukončení celého cyklu. „Snažíme se všem pacientům vždy vyjít vstříc, je pro nás důležité, aby se pacient cítil komfortně po všech stránkách. Měsíčně máme zhruba 70 pacientů, kdy skladba a věkové složení je velmi široké. Od mladých osob, kteří mají velmi často akutní problémy, po osoby v důchodovém věku v rámci chronických obtíží. I co se týče profesí, tak je to velmi různorodé, od IT pracovníků po dělnické profese,” podotýká Iva Jajtnerová.

„O tom, že je ambulance bolesti velmi vyhledávaná mezi veřejností svědčí fakt, že k nám jezdí a objednávají se i pacienti z celého Vsetínska,” doplňuje na závěr sestra Hoffmanová z ambulance bolesti Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí.

Zpět

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: