Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 571 758 111

O nemocnici

Vodní dýmky škodí zdraví stejně jako klasické cigarety, říká primářka interní odbornosti a současně lékařka ambulance pro odvykání kouření

16.9.2022

V ambulanci pro odvykání kouření působí primářka interní odbornosti Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí MUDr. Marie Černochová již téměř 10 let. Jak upozorňuje primářka v rozhovoru, v České republice se kouření spolupodílí na vzniku jedné třetiny nádorů, které se nově objeví.

Paní primářko, jak pokračuje vaše ambulance pro odvykání kouření, kolik máte aktuálně pacientů?

V období covidu bylo pacientů méně. Nyní se již počet pacientů stabilizoval. Týdně vyšetřím 1 až 4 pacienty. Naše ambulance funguje pouze jeden půlden v týdnu a ročně jsme schopni odléčit kolem 100 lidí.

 

Jak přesvědčit pacienta, aby přestal kouřit?

Já pacienty nepřesvědčuji. Oni chtějí přestat sami, ale většinou to kvůli abstinenčním příznakům nedokáží. Já jim poskytnu odborné rady, psychologickou podporu a farmakologickou léčbu ke zvládnutí odvykání kouření. Ale zároveň jim říkám, že nic nepřestane kouřit za ně, že to musí chtít hlavně oni.

 

Mnoho lidí kouří vodní dýmky. Jsou méně zdravotně závadné, než klasické cigarety?

Škodí zdraví stejně jako klasické cigarety. Prokázána je spojitost s rakovinou dýchacích cest, jícnu a žaludku a spoustou dalších onemocnění. Oproti klasickým cigaretám je zvýšené riziko infekcí, protože kuřáci sdílí jeden náustek, kdy vodní dýmka koluje. Takto se například mezi kuřáky vodních dýmek šířila prasečí chřipka v Anglii v roce 2009.

 

Co vždy doporučujete pacientům, kteří se rozhodnou, že chtějí přestat kouřit?

Ať jdou do toho a zkusí přestat kouřit. Vždyť co můžou ztratit? Mohou jen získat - lepší zdraví, ušetří finance atd. Nejvíce se kuřáci bojí selhání. Ale tady platí obecná poučka pro život: Lépe je litovat, že jsem něco zkusil, než litovat, že jsem něco neudělal.

 

Nabízíte nějakou „náhražku“ namísto nikotinu, který obsahují cigarety?

Slovo náhražka není přesné. Pokud to pacient potřebuje, pak se domlouváme na farmakologické léčbě. Jedná se buď o náhradní nikotinovou terapii nebo lék Defumoxan. Oba, každý svým způsobem, snižují abstinenční příznaky a tím "ulehčují" pacientovi vydržet nekouřit.

 

Kolikrát musí pacient do amabulance přijít v rámci léčby, než se stane „nekuřákem“?

Počet návštěv je v průměru od dvou do sedmi. Intervaly mezi návštěvami se postupně prodlužují. Za "vyléčeného" se považuje kuřák, který si rok nezapálil. Mám však i rekordmany, se kterými jsem se viděla dvacetkrát.

 

Jak vlastně probíhá samotná léčba odvykání kouření?

První návštěva je hodinová, to proto, abychom měli dostatek času vše probrat. Zjišťuji, s čím se pacient léčí, jaké případně užívá léky, jaké jsou jeho kuřácké zvyky a změříme a určíme sílu závislosti na nikotinu. Probereme druhy léčby a stanovíme plán postupu. Další návštěva je do měsíce ode dne, kdy přestal kouřit. Kontroly bývají kratší cca 20 minut a už spolu řešíme konkrétní problémy, které pacienta trápí.

 

Setkáváte se s tím, že do vaší ambulance chodí i „náctiletí“, nebo to jsou především léty prověření kuřáci?

Pacienty do osmnácti let neošetřujeme a obecně mladí kuřáci necítí potřebu přestat kouřit. Pro ně je kouření většinou revolta, nepovažují jej za problém a jsou přesvědčeni, že mohou přestat kouřit kdykoliv sami. Uplyne pár let a už sami nemohou, protože si mezitím vytvořili závislost na nikotinu. Typický pacient v naší ambulanci je člověk mezi 40 až 60 lety a bohužel většinou již s nějakou zdravotní komplikací - vysoký krevní tlak, infarkt srdce, plicní nemoc, který chce přestat kouřit kvůli svému zdraví.

 

Jaké zdravotní komplikace může způsobit kouření?

Všichni známe klasické nemoci jako srdeční infarkt, mozkovou příhodu či chronickou obstrukční plicní nemoc. Dále pak různé druhy rakoviny, z toho nejčastěji rakovina plic, hrtanu, jícnu, ale i nádory ledvin, močového měchýře či děložního čípku. V České republice se kouření spolupodílí na vzniku jedné třetiny nádorů, které se nově objeví. Moc se neví, ale kouření například zdvojnásobňuje riziko vzniku cukrovky druhého typu. Mladí lidé nejvíce zajímá vliv na reprodukci a ten je také negativní. U mužů kuřáků je nižší počet a kvalita spermií a snížená schopnost erekce. U žen kuřaček bývá častěji bolestivá menstruace, předčasná menopauza, snížená odezva na léčbu neplodnosti.

 

Někdo tvrdí, že kouří jen pár cigaret denně, tedy, že to vlastně není žádné kouření. Má množství vykouřených cigaret zásadní vliv na zdraví pacienta?

Samozřejmě. Čím více cigaret pacient vykouří, tím více si poškozuje zdraví - zvyšuje riziko vzniku všech výše uvedených onemocnění. Všeho moc škodí. Podobně jako alkohol. Několik piv nebo skleniček vína denně vám zdraví zcela jistě poškodí. Pár skleniček za rok vaše zdraví neovlivní. U cigaret však nebyla prokázána nějaká bezpečná dávka. Přeci jenom je to látka tělu cizí, proto nejlépe je nekouřit vůbec, nebo alespoň přestat co nejdříve.

 

Provozní doba ambulance pro odvykání kouření v Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí je každé pondělí od 12:00 do 15:00 hodin nebo je možné ve všední den zavolat na telefonní číslo 571 758 401 a předem se objednat. Personál zde podrobně pacienta vyšetří a zjistí obsahu oxidu uhelnatého ve vydechovaném vzduchu pomocí přístroje Smokerlyzer. Následně se zhodnotí kuřácké návyky, rizika a stupeň závislosti. Poté přichází osobní přístup k odvykání a nastavení léčb

Zpět

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: