V Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí pacienti o Vánoce nepřijdou

20.12.2022

Co nejkrásnější Vánoce se snaží pacientům, kteří nemohou být ve svátečním období doma, připravit personál Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. I když se zdravotníci snaží v tomto období propustit na svátky všechny, komu to zdravotní stav dovolí, budou Vánoce v nemocnici trávit pacienti, kteří musí být z důvodu své nemoci či diagnózy pod neustálým dozorem lékařů a sester.

Všichni pacienti, kteří musejí z jakéhokoliv důvodu zůstat přes vánoční svátky v péči nemocničního personálu, nebudou ochuzeni o sváteční atmosféru. Již od adventu pouští personál koledy k poslechu, oddělení jsou vánočně nazdobeny, máme na chodbách vánoční stromečky. „Chceme, aby si nemocní užili krásné vánoční chvíle i u nás v nemocnici,” říká ke skladbě pacientů hlavní sestra Mgr. Jana Pelikánová.
„Především dlouhodobé vleklé onemocnění či akutní úrazy přimějí pacienty strávit vánoční dny na akutních a následných lůžkách, Snažíme se jim splnit možná přání a hlavně jim zprostředkovat spojení s rodinnými příslušníky prostřednictvím tabletů a popovídat si s blízkými přes Skype, pokud nemohou rodinní příslušníci dorazit přímo za pacientem. Dále za pacienty chodí v předvánočním čase canisterapeutický pes a návštěvy dětí z Mateřských škol v rámci zpěvu koled,” doplňuje hlavní sestra Pelikánová.

Kromě navození příjemné vánoční atmosféry na odděleních nebudou pacienti ochuzeni o tradiční štědrovečerní večeři. „Každý pacient, který není omezen dietou, dostane na oběd čočkovou polévku, nudlový nákyp s tvarohem a kompot. Na večeři se poté bude servírovat smažené rybí filé, bramborový salát a nebude taktéž chybět ani vánoční balíček s jablky, banánem, pomeranči, mandarinkami, kiwi, tatrankou, perníkem a džusem,“ dodává ke skladbě štědrovečerní tabule vedoucí stravovacího úseku Tomáš Jareš, DiS.
Pacienti s dietou dostanou na oběd zeleninovou polévku a taktéž nudlový nákyp s tvarohem. „Na večeři to poté bude rybí filé na kmíně s citronem, bramborovou kaší a meruňkovým kompotem. Ani pro tyto pacienty nebude chybět speciální vánoční balíček,“ doplňuje výčet pokrmů Tomáš Jareš, DiS.