Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 571 758 111

O nemocnici

Oddělení klinické biochemie Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí vydalo pacientům v loňském roce více než 1 800 transfuzních přípravků

3.2.2023

Darování krve je jedinečným darem člověka člověku. Dárce "vstupuje" do léčby nemocného a umožňuje tak zachránit ohrožený život. Transfuze krve či jejích složek je potřeba nejen při úrazech, operacích, ale i při léčbě závažných onemocnění, jako jsou leukémie, krvácivé poruchy, onemocnění jater či ledvin. Za rok 2022 nemocnice podala pacientům v rámci operačních výkonů, porodů či hospitalizací 1 836 koncentrátů červených krvinek a 373 jednotek plazmy.

Krevní transfúze pomáhají při komplikovaných zákrocích nebo třeba při porodech. Při nich lékaři mohou spotřebovat až deset nebo dvacet jednotek krví. Jednotka představuje jeden odběr od jednoho dárce. Krev je vzácná a ničím nenahraditelná tekutina a každý z nás se může dostat do situace, kdy bude krev potřebovat.

Krevní transfuze ani léky vyráběné z krve ale nejsou samozřejmostí. Jednomu dárci odeberou na transfuzním oddělení 0,45 litru krve a přijít může maximálně čtyřikrát (ženy) nebo pětkrát (muži) za rok. Z jednoho odběru se připraví po jedné tzv. transfuzní jednotce koncentrátu červených krvinek a plazmy, případně se krevní destičky dále využijí k přípravě trombocytárního koncentrátu.

Oddělení klinické biochemie Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí disponuje konsignačním skladem, který je pravidelně zásobován společností AGEL Transfuzní služba. Za rok 2022 nemocnice podala pacientům v rámci operačních výkonů, porodů či hospitalizací 1 836 koncentrátů červených krvinek a 373 jednotek plazmy. Nejvíce z těchto přípravků bylo krevní skupiny 0 a krevní skupiny A. „Během jedné hospitalizace bylo v minulém roce podáno nejvíce jednomu pacientovi 22 koncentrátů červených krvinek, 10 plazem a 7 trombocytárních koncentrátů. V součtu je to tedy teoreticky minimálně 29 osob, které se zapojily v rámci darování krve k záchraně lidského života,“ říká Ing. Andrea Košůtková, vedoucí konsignačního skladu.

„Prosíme proto všechny, kteří se rozhodují k darování krve, ať neváhají a pomohou zachránit lidský život. Odběrová centra pro bezpříspěvkové dárcovské odběry krve mají své webové stránky, kde jsou uvedeny potřebné informace a kontakty,“ uzavírá Ing. Andrea Košůtková.

Zpět

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: