Nechat si uschovat pupečníkovou krev? Porodní sál Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí tuto možnost maminkám nabízí

28.2.2023

Porodní sál Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí nabízí svým rodičkám již více než deset let možnost odběru pupečníkové krve, placentární krve, tkáně pupečníku, placenty ihned po narození dítěte k úschově v „rodinné“ bance pupečníkové krve.

Po narození dítěte zůstává v pupeční šňůře a placentě vzácný léčebný zdroj – pupečníková krev. Ta spolu s tkání pupečníku obsahuje několik typů kmenových buněk, které se v podobném složení již nikdy v lidském těle během života nevyskytnou. „Informaci o možnosti odběru mohou zájemkyně získat od všech porodních asistentek pracujících na našem oddělení, v předporodním kurzu nebo při návštěvě v naší gynekologické ambulanci. My jim poskytneme základní informace, jejíž součástí je i informace o nutnosti kontaktovat zástupce firmy. Pak kontaktuje zájemkyně o tento odběr zástupce firmy Cord Blood Center na bezplatné lince 800 900 138. Zde se domluví se na podmínkách a sepsání příslušných dokumentů. Nám je pak oznámena registrace k odběru klientky Cord Blood Centra,“ říká staniční sestra gynekologicko-porodního oddělení Bc. Andrea Dočkalová.

Samotný odběr nepředstavuje žádné riziko pro matku ani dítě. Dnešní moderní technologie umožňují nejenom odebrat, ale i uchovat kmenové buňky na desítky let a zachovat tak potenciál jejich využití v budoucnu. Přetváří tak tento biologický materiál na život zachraňující léčebný prostředek.

Pupečníková krev v současnosti slouží zejména jako zdroj krvetvorných (hematopoetických) kmenových buněk, které se využívají hlavně při léčbě hematologických a onkologických onemocnění, jako jsou leukémie, lymfomy, nádorová onemocnění orgánů, získané či vybrané dědičné poruchy krvetvorby, poruchy imunity či metabolismu a jiných.

Buňky tkáně pupečníku mají velký terapeutický a biotechnologický potenciál – nahrazují poškozené nebo nefunkční buňky. Využití je při léčbě závažných onemocnění (například hematologické, onkologické, neurodegenerativní, imunologické či metabolické).