Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 571 758 111

O nemocnici

Centrální sterilizace Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí pracuje v novém systému, který zjednodušil evidenci a eliminoval papírové žádanky

13.3.2023

Jednoduší evidence nástrojů a odbourání papírových žádanek. To jsou hlavní výhody nového systému, který byl nainstalován na Centrální sterilizaci Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. Centrální sterilizace je oddělení, které provádí předsterilizační přípravu zdravotnických prostředků, jež zahrnuje mytí a dezinfekci, setaci a parní sterilizaci chirurgického instrumentaria a dalších zdravotnických prostředků. Pracovníci centrální sterilizace zajišťují komplexní službu při přípravě sterilních zdravotnických prostředků pro operační sály a všechna lůžková i ambulantní pracoviště.

Novinkou v celém procesu sterilizace v návaznosti na operační sály je práce v evidenčním systému DoctIS od firmy SoPHIS. Informační systém využívá čárových kódů výrobců nebo čárových kódů, které si umí sám vytvářet. Ke snímání kódů používá nejmodernější dostupné mobilní technologie. Systém je uživatelsky přívětivý, jednoduchý a lze jej ovládat zcela intuitivně. Uživatel pracuje primárně na dotykových obrazovkách a dále využívá čtečky čárových kódů nebo mobilní PDA zařízení (personal digital assistant).

Pomocí tohoto nového systému se eliminují papírové žádanky. Celkový počet nástrojů, který je v nemocnici v systému evidován, čítá kolem 4000 položek. Všechny tyto položky jsou v softwaru rozdělené podle oddělení, ambulancí, či komplementu. Prostřednictvím tohoto systému si pracovníci mohou vytvářet elektronické žádanky s požadavky na sterilizaci, mohou si snadno kontrolovat exspirace sterilizovaných zdravotnických prostředků. Systém také umožňuje evidovat přístroje a zpracovávat statistické údaje. „Na centrální sterilizaci umožňuje systém dohledat pod unifikovaným kódem, kdo konkrétní zdravotnický prostředek převzal, zda byl dezinfikován v myčce či ručně, kdo ho setoval, sterilizoval či expedoval,“ říká vedoucí úseku Centrální sterilizace Daniel Kratochvíl, DiS.

Modul Centrální sterilizace umožňuje hlídat zákonné požadavky, především kontrolu exspirace zdravotnických prostředků. Současně zaznamenává celý proces sterilizace včetně mytí a dezinfekce. „Na operačním sále si pomocí PDA načtou kód sterilního operačního síta či jednotlivého nástroje, který bude použit k dané operaci a díky systému se data převedou do perioperačního záznamu pacienta a zároveň do elektronické žádanky na centrální sterilizaci. K nám na sterilizaci přijde elektronická žádanka po potvrzení v PDA. Následně v počítači vidíme, z jakého sálu byly zdravotnické prostředky odeslány včetně konkrétních požadavků týkajících se použitého instrumentaria a zdravotnického materiálu, které byly při operaci použity,“ doplňuje vedoucí úseku Centrální sterilizace, Daniel Kratochvíl, DiS.

„Smyslem nového systému je jednoduší evidence nástrojů a odbourání papírových žádanek, které byly před nasazením elektronické evidence nezbytné. Modul centrální sterilizace umožňuje také importovat data z mycích automatů a sterilizátorů,“ uzavírá hodnocení přínosů systému vedoucí úseku Centrální sterilizace, Daniel Kratochvíl, DiS.

Zpět

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: