Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 571 758 111

O nemocnici

Ambulance paliativní a podpůrné péče funguje v Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí již 5 let. Pacienty navštěvuje paliativní tým také doma

9.2.2024

Je 8.30 minut. Lékařka Ambulance paliativní péče MUDr. Veronika Mikolajková společně se sestřičkou Bc. Jaroslavou Petřekovou nasedají do auta. Cílem cesty je nedaleký Rožnov pod Radhoštěm a pan Bartošek, který pravidelně dochází do paliativní ambulance a nyní projevil zájem o návštěvu u něj doma. Takto vypadá jedna z běžných návštěv paliativního týmu u jejich klienta.

Krátce před devátou hodinou týmu otevírá manželka pana Bartoška. Ihned panuje velmi osobní, vřelá a klidná atmosféra. Pan Bartošek, plný elánu, zdraví s úsměvem jak paní doktorku tak i sestřičku. Po úvodním přivítání nastává delší rozhovor paní doktorky s pacientem o tom, jak se jeho zdravotní stav od minulé návštěvy posunul, jak se cítí, jak se má a zda je vše v rámci nastavené léčby v pořádku nebo zda by chtěl změnit medikaci léčby či sílu analgetických náplastí. Paliativní péče se totiž netýká jen onkologicky nemocných, je jí zapotřebí napříč medicínskými specializacemi. „Po ukončení léčby pacienti často nevědí, na koho se obrátit. Mnozí praktičtí lékaři se snaží své pacienty tímto náročným obdobím provést, nicméně jejich možnosti bývají často z různých důvodů omezené. Naší povinností je ukázat jim hodnotnou cestu, která má smysl, i když nevede k uzdravení,“ vysvětluje MUDr. Veronika Mikolajková.

„Návštěvy pacientů, jejich rodin a počet sezení je individuální. Jsou rodiny, kteří za námi přicházejí opakovaně, někteří však vzhledem k rychlému onemocnění pouze jedenkrát. Máme primárně v naší ambulanci starší pacienty, ale nejsou bohužel výjimkou ročníky, které nedosahují ani třiceti let. Snažíme se však pomoci všem a najít řešení v každé situaci,“ doplňuje Bc. Jaroslava Petřeková.

Zpět však panu Bartoškovi, který týmu mezi řečí vypráví své životní zážitky a zkušenosti a ukazuje z okna krásný pohled na Jurkovičovu rozhlednu a přilehlé krásy Beskyd a Radhoště. Jeho vášní je kresba obrazů a kraslic. Při svém obdivném uznání nad jeho uměním v malbě jen skromně povznese :„Až jich nakreslí člověk alespoň tisíc, teprve si bude jist, že je to ono“, říká pan Bartošek. „Tým paní doktorky a sestřičky, který za mnou dochází, je naprosto úžasný. Jsem velmi rád, že je tato možnost osobních návštěv a vítám jej a děkuji za ni,“ dodává pacient.

„V rámci ambulance spolupracujeme hlavně se sociální sestrou, kaplanem nemocnice, dále můžeme pomoci se zajištěním pomůcek pro pacienty, jako je elektricky polohovatelná postel, oxygenerátor a další. Co nejvíce následně spolupracujeme s organizací Diakonie, Charita a Strom života,“ říká sestra Bc. Petřeková. „V roce 2023 jsme v naší paliativní a podpůrné ambulanci pomohli více jak 50 klientům, kteří se k nám několikrát vrátili, a my jim děkujeme za důvěru, se kterou za námi docházeli,“ uzavírá sestřička z ambulance.

 

 

Zpět

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: