Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 571 758 111

O nemocnici

Spánek novorozenců střeží v Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí osm nových monitorů dechu

23.2.2024

Osm životně důležitých přístrojů pro sledování dechu čerstvě narozených miminek získalo novorozenecké oddělení Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí od Nadace Křižovatka. Dar z rukou ředitelky Mgr. et Mgr. Michaeli Špunarové, Ph.D. převzal primář oddělení MUDr. Marian Šmoldas. Srdečné díky patří společnosti CS CABOT za jejich finanční příspěvek k tomuto významnému projektu.

„V současné době i díky daru od Nadace Křižovatka máme monitor dechu pro každé narozené dítě. Monitory jsou umístěny nejen v postýlkách na pokojích maminek, ale jsou součástí vyhřívaných lůžek při observaci děťátka na novorozeneckém oddělení. Při dechových obtížích delších jak 20 vteřin, spustí přístroj alarm,“ sdělila staniční sestra novorozeneckého oddělení, Kateřina Frkalová, s tím, že v tomto okamžiku je ještě dostatek času zasáhnout a vyhnout se poškození zdraví novorozence. „Maminky by měly pro jistotu monitory v domácím prostředí používat zhruba do jednoho roku věku dítěte, poté je již syndrom náhlého úmrtí nepravděpodobný,“ říká staniční sestra Frkalová.

V České republice umírá na syndrom náhlého úmrtí (SIDS) každým rokem okolo deseti dětí. Jedna z uváděných příčin tohoto syndromu může být drobná změna v mozku dítěte, která vede k problémům s dýcháním či krevním oběhem. Pokud se k takovéto anomálii přidá některý z rizikových faktorů, může dojít k úmrtí dítěte. 

„Společnými silami zajišťujeme pravidelnou obnovu těchto citlivých přístrojů ve více než 70 nemocnicích po celé České republice. Zpomalení nebo zástavu dechu může způsobit jak Syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS), tak nachlazení, vysoké horečky či jiný chorobný stav. Při dechové zástavě delší než 20 vteřin nebo při snížení dechové frekvence pod 10 dechů za minutu upozorní zvukový a světelný signál přístroje personál nemocnice nebo rodiče, díky čemuž může být dítěti ihned poskytnuta první pomoc. Monitor zároveň dokáže odhalit i mělké dýchání či apnoické pauzy,“ popsala ředitelka nadace, Mgr.et Mgr. Michaela Špunarová, Ph.D.

 "Rád bych touto cestou poděkoval jak samotné Nadaci Křižovatka, tak i firmě CS Cabot za jejich finanční příspěvek k tomuto významnému projektu," uzavírá primář novorozeneckého oddělení Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí MUDr. Marian Šmoldas.

O Nadaci Křižovatka

Nadace Křižovatka se jako jediná nadace v České republice aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS) a o možnostech ochrany ohrožených dětí do 1 roku věku. Díky štědrosti sponzorů a dárců pomáhá nadace vybavit české nemocnice a porodnice monitory dechu Babysense, který je registrován u Ministerstva zdravotnictví ČR jako zdravotnická pomůcka a prošel několikaletými klinickými testy. Tento monitor dechu hlídá nejen zástavu dechu, ale také apnoické pauzy (bezdeší), a jakékoliv nepravidelnosti dechu novorozence. V případě potíží okamžitě spustí alarm, aby přivolal pomoc dospělého, který může včas poskytnout dítěti první pomoc.

Za 29 let své existence se nadaci podařilo vybavit novorozenecká a dětská oddělení českých nemocnic více než 12.000 monitory dechu v celkové hodnotě přesahující 40 milionů Kč.
 

 

Zpět

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: