Více než desetiletá cesta Aleny Majdlochové: Staniční sestra a průkopnice péče o stomiky v Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí
13.9.2024
Alena Majdlochová pracuje jako stomická sestra v Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí více než 10 let. Za tu dobu pomohla desítkám pacientů s umělým vývodem tlustého střeva. Současně působí i na pozici staniční sestry chirurgického a urologického oddělení.
Mohla byste nám prozradit, jak jste se dostala k práci stomické sestry?
Se stomiky a stomiemi jsem se setkala již před mnoha lety, když jsem nastoupila na chirurgii jako zdravotní sestra. Bylo to období, kdy ještě nebyly dostupné kvalitní pomůcky právě pro stomiky. Činnost stomických sester byla teprve v začátcích.
Jak dlouho již tuto práci zastáváte a kdo vás k ní přivedl?
Jako stomická sestra pracuji v nemocnici více jak 10 let. V nemocnici dříve pracovala stomická sestra, která mi předávala své zkušenosti v péči o stomii a seznamovala mě s problematikou této péče. Učila mě používat stomické pomůcky. Vše bylo ale teprve v začátcích. Po odchodu sestry do penze jsem tuto činnost převzala a doplnila si vzdělání tak, abych mohla správně edukovat nové pacienty a být jejich průvodcem na cestě k soběstačnosti.
Co je podle vašich zkušeností pro pacienta, kterému byla vyvedena stomie, nejnáročnější?
Pro pacienty, kterým byla vyvedena stomie, je období prvních dnů a týdnů nejnáročnější. Pracovat se stomickými pomůckami pro ně není vůbec jednoduché. Zvykají si na nový život se stomií. Cítí se nejistí. Mají strach, že to nezvládnou.
Jaké jsou nejčastější obavy pacientů?
Nejčastější obavy mají z toho, jak to bude doma. Jak to budou zvládat. Mají strach z komplikací. Jestli jim bude pomůcka vyhovovat, jestli jim bude držet. Bojí se, že nebudou moci dělat věci, kterým se věnovali dříve. Že budou závislí na pomoci druhých. Mají strach z reakce okolí, ze společenské izolace.
Co je podle vás v přístupu stomické sestry k pacientovi důležité?
Je důležité je pozitivně podporovat, věnovat jim dostatek času, protože nových informací získají mnoho a je potřeba si je probrat a zorientovat se v nich. Důležité je také zachovat jejich důstojnost a soukromí. Velkou roli hraje i podpora rodiny. Je pro ně velmi důležitá.
S čím pacientům nejčastěji pomáháte?
Má práce stomické sestry spočívá v edukování pacienta - stomika, kterému byla z různých zdravotních důvodů vyvedena stomie. Seznamuji je se stomickými pomůckami, přípravky k ošetřování stomie. Učím je ošetřovat stomii, jak používat pomůcky, jak vypouštět sáček, jak správně nalepit sáček, aby dobře držel. Seznamuji je s objednáváním pomůcek, limity pomůcek. Snažím se řešit komplikace stomií.
Co podle vašich zkušeností pacientům se stomií pomáhá vrátit se do psychické pohody?
Snažím se pacienty zaučit tak, aby byli co nejvíc soběstační. Když začne pacient zvládat péči o stomii a vidí své pokroky, začne být soběstačnější a zlepší se i jeho psychika. Někdy se setkáváme s pacienty, kteří se za stomii stydí. Nepřijmou svůj zdravotní stav. Nechtějí se o ni starat, někdy ji ani vidět. Tam je podpora rodiny hodně důležitá.
Spolupracujete tedy i s rodinami stomiků?
Spolupráci s rodinami vítám. Provádím edukaci i pro ně. Učím je stejně jako pacienty. Ošetřovat stomii, lepit sáčky, požívat pomůcky.
Je péče stomické sestry běžně dostupná všem pacientům, kteří její pomoc potřebují?
Péče stomických sester je dostupná všem ve zdravotnických zařízeních, v stomických poradnách. Pracují terénní stomické sestry, fungují stomalinky. Existují kluby stomiků, vydávají se časopisy. V dnešní době je spousta kvalitních stomických pomůcek.
Jaké znalosti o stomii by měly mít řadové všeobecné sestry?
Základní vědomosti o stomii by měla mít každá sestra. Umět pomoci stomikovi s ošetřováním, lepením sáčků, poskytnout pomůcky.
V čem je přístup k pacientům se stomií specifický?
Každý pacient je jiný, jinak zvládá svůj zdravotní stav, potřebuji jiný přístup a jiný čas na sžití. Důležitá je úprava stravy, dostatečný pitný režim. Vhodná je také pohybová aktivita.
Čemu by sestry měly věnovat pozornost, pokud mají v péči pacienta s vývodem?
Při péči o stomika je důležité věnovat pozornost vyprazdňování stomie, přijmu tekutin a stravy. Zajistit pacientovi soukromí a dostatek času.
ZpětKontakt pro média
Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz
Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření
Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL