Úspěšný dozorový audit v laboratoři klinické biochemie Českým institutem pro akreditaci (ČIA)

14.10.2024

V laboratořích Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí a.s. proběhla dozorová návštěva Českého institutu pro akreditaci (ČIA). Tentokrát se návštěva týkala hlavně Laboratoře klinické biochemie. Laboratoř prošla tímto auditem úspěšně a obhájila osvědčení na další období, které zůstává v platnosti do 3. 11. 2025.

Auditoři ČIA kontrolovali shodu s požadavky normy ISO 15189 a vysoce hodnotily nastavený systém managementu kvality“, zhodnotil audit manažer klinických laboratoří, Ing. Jaroslav Mikeš.

Posuzovatelé hodnotili vedení systému managementu kvality, správnost dokumentace biochemických analyzátorů, kvalitu analytické práce a zapracování všech změn od minulé návštěvy. Dále byla kontrolována cesta vzorku od jeho přijetí až po vydání výsledkové zprávy klientům laboratoře.

Posuzovatelé kladně hodnotili nastavený systém všech procesů v laboratoři, vysokou kvalitu nastavených služeb a také týmovou spolupráci všech zaměstnanců v laboratoři, zhodnotil audit manažer klinických laboratoří, Ing. Jaroslav Mikeš.

Závěr z dozorové návštěvy je potvrzení souladu s požadavky normy ČSN EN ISO 15189:2013.

V příštím roce nás čeká složitý proces přechodu na novou verzi této normy“ dodává k auditnímu šetření manažer kvality laboratoří, Mgr. Marta Hýnarová.

Poděkování za klidný a úspěšný průběh akreditace patří  celému týmu pracovníků klinických laboratoří, uzavírá úspěšný dozorový audit primářka oddělení klinické biochemie, MUDr. Helena Kosová.

Akreditace laboratoře znamená formální uznání odborné a organizační způsobilosti laboratoře, což je klíčem ke spolehlivosti a srovnatelnosti činnosti laboratoře. Podle IFCC (International Federation of Clinical Chemistry and Laboratory Medicine) je zájmem každé dobře fungující zdravotnické laboratoře nechat si nezávisle posoudit svou způsobilost. Na základě kladného výsledku může laboratoř veřejně doložit vysokou kvalitu své práce. Akreditované laboratoře poskytují služby na vysoké odborné úrovni a prokazují shodu s požadavky uvedenými v příslušné normě, dále pak funkčnost systému řízení jakosti, včetně interního a externího zabezpečení kvality.

Mgr. Radka Miloševská, tisková mluvčí AGEL

Mgr. Radka Miloševská