V Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí se za 1. pololetí 2024 narodilo 242 dětí, přibylo rodiček ze zahraničí

1.7.2024

Celkem 242 dětí přišlo na svět v porodnici Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí za první pololetí roku 2024. Z toho bylo 128 holčiček a 114 chlapců. Trendem posledního roku jsou častější porody žen ze zahraničí.

Nejoblíbenějšími českými jmény pro čerstvě narozená miminka byla v prvním pololetí 2024 ta tradiční česká, která si stále drží svou oblibu. „U dívek se nejčastěji dávala jména Natálie, Barbora, Sofie, Tereza nebo Rozálie, u chlapců to byl Jakub, Dominik, Matyáš, Petr a Kristián,“ prozradila Kateřina Frkalová, staniční sestra novorozeneckého oddělení Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí s tím, že nejvíce dětí se v prvním pololetí letošního roku narodilo v měsíci květnu, kdy zdravotníci zapsali do porodní knihy 46 novorozenců.

Trendem posledního roku jsou častější porody žen ze zahraničí. Slovensko, Ukrajina, Vietnam, Itálie či Srbsko – to je příklad zemí původu rodiček, které se také rozhodly přivést na svět své miminko v porodnici Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. V porovnání s tuzemskými rodičkami to je již necelých 10 %. „U holčiček ze zahraničí byla nejčastěji vybrána jména jako Vavrava, Darija, Minh Anh, Angelina, Adel, u chlapců to byl nejčastěji Daryan, Matvii, Márton, Joel, Luka. Počet zahraničních rodiček nás doposud mile překvapil, je to pro nás vyslovení důvěry z řad zahraničních maminek, které si zjistily informace od svých krajanů a rozhodly se rodit u nás. To nás moc těší,“ dodala Kateřina Frkalová, staniční sestra novorozeneckého oddělení Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí.

Pozitivní je také návrat vícerodiček. „Jsme rádi, že se za námi vrací ženy, které mají s námi zkušenosti z let minulých, kdy u nás přivedly na svět své první děti. Také nám dělá radost, že kromě tradičního regionu Valašskomeziříčska, Rožnovska a Vsetínska k nám přijíždí rodit ženy například z Frýdku-Místku, Hranic, Bystřice pod Hostýnem, Havířova, Brna či Prahy,“ doplnila Kateřina Frkalová s tím, že během léta chystají novinku. „A to v podobě laktační poradny při novorozeneckém oddělení. Maminky budou moci využít buď telefonickou konzultaci, nebo se domluvit na osobní konzultaci. Vždy se jim budou věnovat erudované porodní asistentky a dětské sestry v laktačním poradenství,“ uzavřela staniční sestra.

Porodnice Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí nabízí nastávajícím maminkám předporodní kurzy, a to jak ve Valašském Meziříčí v podobě 6 lekcí, tak i v Hranicích na Moravě v podobě 4 lekcí. Nabízí předporodní cvičení, možnost prohlídky porodního sálu, přednášky na téma těhotenství, porod a šestinedělí, kojení a péče o novorozence, ale také příjemné prostředí i podmínky k porodu. Oddělení šestinedělí zahrnuje celkem 14 lůžek. Bonding na porodním sále a rooming-in na pokojích je již samozřejmostí. Plně respektujeme přítomnost rodičů při vyšetření svých dětí, na pobyt domů zapůjčíme monitory dechu, odsávačky mateřského mléka nebo kojenecké váhy.

Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL