Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 571 758 111

Pracoviště

Oddělení patologie

K 1.5.1987 bylo otevřeno patologicko - anatomické oddělení Nemocnice s poliklinikou ve Valašském Meziříčí z dosavadní prosektury. Primářem oddělení byl jmenován MUDr. Bohumil Stuchlík, do té doby zástupce primáře patologicko-anatomického oddělení Nemocnice s poliklinikou v Krnově. Oddělení je součástí diagnostického komplementu nemocnice. Po rekonstrukci oddělení patologie (od dubna 2004 do února 2005) pracujeme ve zcela změněných prostorách. Oddělení bylo dovybaveno novými přístroji, vč.nového optického mikroskopu, tkáňového automatu (autotechnikonu), moderním vybavením pitevního traktu, zřízením výstavní místnosti pro zemřelé, rozšířením počítačové síťě do laboratoře i pracovny sek.lékaře. V roce 2013 byl přístrojový park dovybaven novým optickým mikroskopem a fotokamerou s možností zhotovování makro i mikro snímků z nekroptického i bioptického materiálu, což přispěje ke zkvalitnění dokumentace.

Spádovou oblast tvoří Valašské Meziříčí, Rožnov p.Radhoštěm s přilehlými obcemi. Současnou primářkou oddělení je MUDr. Vlasta Faltýnková. Pracovní doba oddělení patologie je od pondělí do pátku, od 6.00 - 14.00 hod.
Oddělení patologie v roce 2012 získalo akreditaci ČIA.

Našich služeb využívá i několik nestátních zařízení:

VIa Medica v Rožnově p.Radhoštěm, některé soukromé chirurgické a gynekologické ambulance a zubní ambulance.

Oddělení zajišťuje bioptický provoz, cytologická vyšetření a pitvy zemřelých v nemocnici. Úmrtí v terénu se odvážejí k pitvám do Ústavu soudního lékařství v Olomouci.

Činnost oddělení:

Bioptická vyšetření

jde o tkáňové vzorky nebo orgány, nebo jejich části odebrané při operacích nebo ambulantních vyšetřeních. Patří sem i tkáňové vzorky při předoperačním vyšetření, zpracované na zmrzlo. Počet bioptických vyšetření má stoupající trend.

Cytologická vyšetření

hodnocení biologického materiálu získaného z tělních tekutin, tenkojehlovou punkcí některých orgánů (štítná žláza, lymfatické uzliny) a bronchy.

Pitvy

Při pitvě se odebírají tkáňové vzorky, které se následně zpracovávají obdobným způsobem jako u biopsie a slouží k potvrzení diagnózy.

Zpracování materiálu

Přijatý bioptický materiál se nakrájí do bloků požadované velikosti, označí se pořadí bloků při větším počtu. Materiál se dále zaeviduje a laboratorně zpracovává. Preparáty jsou hodnoceny lékařem, výsledek písemně zaznamenán a odeslán na příslušné pracoviště.