Screeningová vyšetření
Jak podáváme vitamín K, tišíme bolest a jaká vyšetření čekají Vaše miminka po narození v průběhu pobytu v porodnici?
Vážení rodiče,
zde Vám přinášíme přehled všech screeningových vyšetření, která se provádí každému narozenému miminku u nás na novorozeneckém oddělení. Podporujeme Vaši blízkost při daných vyšetřeních.
- První vyšetření dětským lékařem je prováděno nejpozději do 12 hodin po narození, kdy lékař zhodnotí celkový stav miminka, velikost fontanely na hlavičce, poslechově srdíčko, prohmatá bříško, pulsaci v tříslech, reflexy, stav kůže, ev. možné viditelné vady miminka (př. výrůstky na kůži, vady končetin, asymetrie těla, aj.)
- Podání vitamínu K (Kanavit) – jde o vitamín, který zabrání krvácení u novorozence. U miminka narozeného v gestačním týdnu 37+0 a výše, je podáván ve formě kapiček do úst, v týdnu 36+6 a méně, je aplikován do svalu formou injekční, v rozmezí 2 – 6 hodin po porodu.
- Riziko tuberkulozy (TBC) – každá maminka (otec) vyplní po narození miminka Dotazník k definici rizika tuberkulozy. Dle uvedených informací vyhodnotí dětský lékař dotazník a riziko onemocnění tuberkulozy v rodině nebo státu, ze kterého rodiče pochází nebo pobývali v minulosti. Daný dotazník předají rodiče po propuštění z porodnice, při první poradně svého miminka, dětskému lékaři. Pokud je zvýšené riziko k onemocnění, zašleme kopii dotazníku do kalmetizačního centra ve Zlíně, které si pozve rodiče k dalšímu projednání, ev. naočkování miminka vakcínou proti TBC. Země s vysokým výskytem TBC lze shlédnout na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví.
- Tišení bolesti – každému miminku, kterému je prováděn krevní odběr nebo výkon, jež je spojen s bolestivým projevem, podáváme na vatové štětičce roztok 24% Sacharózy, kterou si děťátko po dobu úkonu a za asistence maminky, „cucá“ v pusince.
- Screening sluchu (OAE – otoakustické emise) – nebolestivé vyšetření, do zevního zvukovodu se zavede maličká sonda, jež vydává slabé zvuky a přístroj následně zaznamenává odezvu na zvukové impulsy, tzv. emise. Vyšetřují se obě ouška, výsledek je znám ihned. V případě potřeby se doporučuje vyšetření u specialisty v oboru ORL.
- Screening kriticky vrozených srdečních vad (CCHD) – nebolestivé vyšetření, kdy se měří okysličení těla monitorem životních funkcí se speciálním programem. Saturační čidlo se připevní nejprve na hřbet pravé horní končetiny, a poté na nárt pravé nebo levé dolní končetiny. Vyhodnocení je okamžité. Pokud nastane podezření na srdeční vadu, je následně zajištěno vyšetření dětským kardiologem.
- Ultrazvukové vyšetření ledvin – nebolestivé vyšetření, nutné k vyloučení vady ledvin. V případě nutnosti je podrobnější vyšetření specialistou na RDG oddělení nebo doporučení k následné péči v dětské nefrologické ambulanci.
- Screening katarakty – nebolestivé vyšetření, vylučuje se vrozený zákal oční čočky a provádí se přístrojem zvaným ophtalmoskop. Výsledek je znám ihned, případně nutnosti je doporučení k vyšetření na oční ambulanci.
- Ortopedický screening – nebolestivé vyšetření novorozeneckých kyčlí v rámci prevence a léčby dysplázie kyčelního kloubu nebo polohových a vrozených vad končetin. Následná kontrola je v 6. a 12. týdnu věku, včetně sonografického vyšetření kyčlí.
- Novorozenecký laboratorní screening – vyšetření ze suché kapky krve na papírové screeningové kartičce, které se odebírá z kapilární krve (patička) v rozmezí 48 – 72 hodin po porodu a následně se odesílá k vyšetření do specializovaných laboratoří v Brně a Olomouci. Výsledek je znám do 2 týdnů, u cystické fibrózy nejpozději do 4 - 6 týdnů. Pokud je výsledek negativní, jednotlivě se nezasílá. V případě pozitivity je informován dětský lékař miminka a po domluvě s příslušnou laboratoří zajišťuje následnou léčbu. Součástí vyšetření hrazeného z veřejného zdravotního pojištění je: endokrinní onemocnění (kongenitální hypotyreóza a kongenitální adrenální hypoplazie), dědičné poruchy metabolismu, cystická fibróza, spinální muskulární atrofie a těžké kombinované imunodeficience. Více je možno se informovat na webových stránka Ministerstva zdravotnictví.
Pokud by nebylo některé z vyšetření provedeno (ultrazvukové vyšetření ledvin, screening katarakty) vždy si Vás pozveme přímo k nám a vyšetření provedeme, nejpozději do 14 dnů po narození Vašeho děťátka. Takto se děje také v případě, že je nutné některý ze screeningů opakovat (screening sluchu, novorozenecký laboratorní screening). Ortopedický screenig lze provést v místě bydliště.
zpět na úvodní stránku oddělení