Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Pracoviště

Ambulance pro odvykání kouření

Duševní zdraví a kouření

Kouření může zhoršit některé příznaky duševních onemocnění, například zvyšuje pravděpodobnost úzkosti a panické poruchy. Svým kouřením poškozujete nejen sebe, ale i ostatní kolem Vás (doma, v nemocnici).

  • Nemoci způsobené kouřením cigaret jsou nejčastější příčinou úmrtí u osob s jinými závislostmi.
  • Pokud se chystáte zbavit také jiné závislosti než kouření, můžete to udělat naráz - pokud si to ovšem skutečně přejete. Poraďte se o tom se svým lékařem.
  • Také kuřáci s depresí by měli přestat kouřit. Ačkoli špatná nálada až deprese může být jedním z přechodných abstinenčních příznaků, celkový průběh onemocnění bude příznivější.
  • Kouření může ovlivňovat účinek některých léků užívaných v psychiatrii (většinou jej snižuje).
  • Zejména pro pacienta s psychickými problémy je důležité přestat kouřit s pomocí speciálně vyškoleného lékaře a léčit se dlouhodobě.
  • Léky na potalčení abstinenčních příznaků jsou velkou pomocí, odvykání mohou významně usnadnit. Měly by se uívat po dostatečně dlouhou dobu (měsíce).
  • Cigareta není odměna, ale znamená pro organismus zbytečný stres.

Jestliže přestanete kouřit, vyhnete se dalším rizikům: mnohe nemoci vnitřních orgánů jsou částečně způsobeny nebo zhoršovány kouřením. Například nádorová onemocnění (plic a dýchacích cest, jícnu, hrtanu, ústní dutiny, žaludku, ledvin, močového měchýře, střeva, děložního čípku a dalších částí těla), nemoci srdce a cév (infarkt, cévní mozková příhoda, ischemická nemoc dolních končetin, různé poruchy srdečního rytmu), nemoci dýchacího ústrojí jako chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), astma, chronická bronchitida, rozedma plic, poruchy funkce štítné žlázy, cukrovka, vředová nemoc zažívacího traktu, zhoršené a zpomalené hojení ran, šedý zákal, poruchy očního pozadí vedoucí ke slepotě, snížená imunita - obranyschopnost organizumu, zrychlení degenerace kloubních chrupavek, bolesti kloubů a zad, řídnutí kostí (osteoporóza)...

zpět na stránku ambulance