Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 571 758 111

Ambulance pro odvykání kouření

Jak přestat kouřit?

Vaše přání a pevné rozhodnutí je nejdůležitější. Především musíte chtít. Problém můžeme rozdělit na dvě části: psychickou (naučené chování) a drogovou (závislost na nikotinu).

  • Psychicky závislý je na kouření v různé míře každý kuřák. Naučil se zapalovat si v určitých situacích (odpočinek, po jídle), při určitých činnostech (pití kávy) nebo v určité společnosti (zejména s kuřáky, v restauraci). je třeba se předem připravit na to, jak tyto situace zvládnete bez cigarety - naučte se relaxovat po jídle si můžete vyčistit zuby nebo vypít sklenici vody. Pokud je to možné, vyhněte se takovému pokušení - nechoďte do restaurace, namísto kávy pijte zelený čaj.
  • Pokud kouříte delší dobu, je pravděpodobné, že se u Vás vyvinula fyzická závislost na nikotinu. Kouříte denně většinou 10 a víc cigaret, první si zapalujete do hodiny po probuzení, dělá Vám problémy nekouřit. V tom případě Vám pomohou léky, které zabrání vzniku abstinenčních příznaků.
  • Abstinenční příznaky jsou: nutkání kouřit, špatná nálada/deprese, úzkost, nesoustředěnost, neschopnost odpočívat, poruchy spánku, neklid, podrážděnost, zvýšená chuť k jídlu. Z léků můžete zvolit některou ze 3 forem nikotinu (náplast, žvýkačka, inhalátor, vše volně prodejné v lékárně) nebo léky vázané na recept dle doporučení lékaře. Měly by se užívat nejméně 3 měsíce, ale raději déle (úspěšnost se tak zvýší). Léky sice výnamně zmírní abstinenční příznaky, ale nezabrání Vám kouřit. Vaše rozhodnutí má zásadní význam.

 

  • Určete si sami den, kdy chcete s kouřením skončit. Tento den D oznamte své rodině, přátelům, kolegům a požádejte je o podporu a pochopení.
  • Změňte své zvyky, návyky, způsob prožívání dne, životní styl. Protože už nekouříte, máte více času a volnosti.
  • Vybavte si, kdy jste si obvykle zapalovali cigaretu. Po snídani? U kávy? S přáteli? Při telefonování? Při odpočinku, po práci? Začněte systematicky pracovat na způsobech, jak se takovým situacím vyhnout nebo jak je prožít bez cigarety.
  • Pocit, že cigareta uklidňuje, je klamný. Pokud je někdo na nikotinu závislý, po několika hodinách bez kouření trpí abstinenčními příznaky, které po cigaretě jen dočasně vymizí. Když ale přestane kouřit úplně, bude se po překonání abstinenčních příznaků cítit mnohem lépe bez kouření.
  • PokudVás čeká hospitalizace, měli byste vědět, že v nemocnici se nekouří. Můžete si vzít s sebou léky, abyste nemuseli prožívat abstinenční příznaky (informujte svého lékaře).
  • Jediná cigareta i po dlouhé době abstinence Vás pravděpodobně vrátí ke kouření!

Rady a tipy při odvykání kouření

Čeká Vás obtížné období, ale problémy budou trvat jen několik týdnů nebo měsíců. Pak dosáhnete svého cíle, stanete se nekuřáky. nelitujte se. Dát cigaretm vale vnímejte jako úlevu. Přestt si zkracovat život, neobtěžovat, ba dokonce neohrožovat okolí není újma, naopak! Myšlenku na cigaretu típněte hned v zárodku! Za léta kouření jste se naučili dobře kouřit. Teď je čas se "přeučit". Prožívejte své vžité kuřácké situace jinak. Jsou to Vaše slabé chvilky, dejte si tedy na ně pozor. Trápení abstinenčními příznaky mnozí znají z předchozích pokus přestat. Díky lékům se jim ale můžete téměř úplně vyhnout. Při vhodném druhu a dávce léků nemusíte být nervózní, depresivní, úzkostní, nesoustředění, podráždění, nemusíte přibírat na váze ani silně toužit po cigaretě. Zároveň umí některé léky poměrně brzy a výrazně utlumit chuť na cigarety a ty Vám jednoduše přestanou chutnat. A tady dělá hodně lidí velikou chybu v tom, že léčbu přeruší předčasně. Pokud léky vysadíte předčaně, chuť na cigarety se Vám opět vrátí a vy nejspíše opět neuspějete. Nejlepší výsledky jsou dosahovány při dostatečně dlouhém užívání v trvání 3-6 měsíců.

Osvědčené tipy

  1. Nejprve se ujistěte ve svém rozhodnutí, že si opravdu přejete přestat kouřit. napište si důvody, které Vás k Vašemu rozhodnutí vedou a co získáte tím, že nebudete kouřit.
  2. Pokud je to možné, vyvarujte se stresových situací.
  3. Stanovte si den, kdy chcete přestat kouřit. nespoléhejte jen na sebe a několik dní předtím navštivte svého lékaře, poradnu nebo centrum odvykání kouření. Požádejte přátele a rodinu o podporu.
  4. Odstraňte všechny věci, které Vám kouření připomínají - cigarety, popelníky, zapalovače.
  5. Naplánujte si dopředu, jak zvládnete situace, při nichž jste obvykle kouřili.
  6. Změňte i jiné návyky - pokud bylo Vaším zvykem zapálit si k ranní kávě cigaretu, vyměňte ji za šálek zeleného čaje.
  7. Vyhýbejte se pokud možno společnosti kuřáků a omezte spotřebu alkoholu.
  8. Nahra´dte cigaretu žvýkačkou nebo bonbónem. Pijte hodně vody, jezte ovoce a zeleninu, sportujte.
  9. Zapálit si příležitostně není cesta, jak si odvykání usnadnit. I jedna cigareta je tabu, pokud jste s kouřením skoncovali. Kouření je nemoc zvaná závislost. Nestyďte se a svěřte se do rukou odborníků.
  10. Léčba by měla trvat nejméně 12 týdnů, aby si Vaše tělo "zvyklo nekouřit". Vaše kariéra kuřáka taky netrvala nijak krátce. Přípravky na odvykání kouření Vám pomohou potlačit Vaše abstinenční příznaky.
  11. Za své úsilí se odměňte. Spočítejte, kolik peněz jste ušetřili, a kupte si něco, po čem dávno toužíte.
zpět na stránku ambulance