Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Pracoviště

Gynekologicko-porodnické oddělení

Léčba urogynekologických obtíží

Máte potíže s udržením moči?

Doporučil Vám Váš gynekolog či praktický lékař urodynamické vyšetření?

Naše ambulance, kde toto vyšetření provádíme, se nachází v 8. patře přímo u gynekologického oddělení.

Co je to urodynamické vyšetření?

Vyšetření funkce močového měchýře a močové trubice, které se provádí za účelem zjištění příčiny inkontinence (úniku moči) nebo naopak nedostatečného vyprazdňování močového měchýře. Před tímto vyšetřením není třeba žádné speciální přípravy, nemusí se držet dieta ani není třeba být nalačno.

Co Vás čeká při první návštěvě?

Dostanete tzv. mikční deník, který slouží ke snažší diagnostice Vašich obtíží. Odebereme Vám moč  (cévkou), abychom zjistili, zda nemáte zánět močových cest a lze u Vás provést urodynamické vyšetření. Domluvíme se na termínu tohoto vyšetření.Druhá návštěva spočívá v samotném urodynamickém vyšetření. Přicházíte k nám ve smluvený den a čas s plným močovým měchýřem. Napřed Vám lékař provede ultrazvukové vyšetření plného močového měchýře, poté Vás pošle vymočit a odešle za sestrou, která Vám provede urodynamické vyšetření.

Jak se provádí urodynamické vyšetření?

Vyšetření začíná plnící cystometrií. Jedná se o zavedení tenké cévky do močového měchýře a druhé do konečníku, díky kterým přístroj měří  a vyhodnocuje tlakové poměry během plnění močového měchýře sterilní tekutinou.

Další částí je profilometrie.

V této fázi vyšetření přístroj cévku pomalu vytahuje z močového měchýře a měří tlak v močové trubici. Napřed v klidu a poté při stresové situaci jako je kašel.

Závěrem vyšetření je uroflowmetrie.

Jde o vymočení do speciálního WC, které měří sílu proudu a množství moči.Po vymočení se Vás ujme lékař, který Vám provede ultrazvuk prázdného močového měchýře a gynekologické vyšetření. Poté se již můžete obléci a lékař Vám oznámí výsledky a navrhne způsob léčby.

 

 

zpět na úvodní stránku oddělení