Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Předporodní kurzy Valašské Meziříčí

Obsahem předporodního kurzu je seznámení rodičů s přípravou na porod, s obdobím šestinedělí a péčí o novorozence, s kojením. Tento kurz vedou porodní asistentky a sestry novorozeneckého oddělení nemocnice Valašské Meziříčí od roku 2000. Je určen pro všechny těhotné ženy, jejich partnery a doprovody porodu. Všichni jsou zde seznamováni s úlohou a významem doprovodu, jejich pozitivním využitím při porodu.

Kurz tvoří 5 lekcí. Každá lekce je věnována odlišnému tématu. Náplní 5. lekce kurzu je prohlídka porodního sálu a porodního oddělení.

V jedné z lekcí předporodního kurzu se tedy věnujeme průběhu porodu. Vysvětlujeme nastávajícím maminkám, kdy přijet do porodnice a také co si s sebou sbalit. Seznamujeme ženy s úlevovými polohami, povídáme si o správném dýchání v první době porodní a druhé době porodní. Toto téma je nově od října 2018 více rozšířené v přednášce pro veřejnost na téma nácvik dýchání a poloh k porodu  společně s aromaterapií. Důvodem je možnost tomuto tématu samostatně věnovat více času. Popisujeme vybavení relaxačních pomůcek (pohankové polštáře, gym. balóny, žíněnky apod.), které alespoň částečně usnadní rodičkám průběh porodu. V této lekci předporodního kurzu také rozebíráme masáž hráze, cvičení s Aniballem a jeho účinky. Dále informujeme o tom, jaké metody lze využít v oblasti zmírnění bolesti během porodu. Opět tématu analgézie a anestézie se podrobněji věnujeme v přednáškách pro veřejnost. Tuto přednášku vede přímo anesteziologická sestra. Rodičkám ukazujeme i instruktážní video ve 3D animaci – porod, vývoj plodu v děloze matky. Také nabízíme možnost odběru pupečníkové krve – Medicínské centrum Praha a.s. a Cord Blood centrum a.s.

Zajímavá je i lekce věnovaná tzv. čtvrté době porodní. Jde o dobu dvou hodin, kdy je žena  ještě po porodu na porodním sále sledována porodními asistentkami. Kontrolujeme krvácení, zavinování dělohy atd. Povídáme si také o následném předání na porodní oddělení. Seznamujeme je s prostředím a chodem oddělení.  Dalším bodem v této lekci je šestinedělí. Šestinedělí je doba, kterou žena prožívá šest týdnů po svém porodu.  V tomto období se hojí porodní poranění, děloha se zavinuje a začíná pracovat mléčná žláza. K primárnímu zhojení porodního poranění je třeba zvýšené hygieny. Poučujeme pacientky o infekčních vlastnostech očistků a o dbaní na hygienu. Doporučujeme časté oplachy, větrání porodního poranění, eventuálně používání některých dostupných přípravků i z homeopatické řady.  Také během prvních dnů šestinedělí žena začíná kojit. Vysvětlujeme maminkám, že kojení mimo to, že je nejvhodnější stravou pro dítě, ovlivňuje také zavinování dělohy.  Nedílnou součástí šestinedělí je i péče o prsa. Předvádíme maminkám i správné techniky kojení. Na konci lekce se věnujeme pohybové aktivitě v šestinedělí, ukazujeme maminkám vhodné dechové cviky, cviky vhodné hned po porodu, které dopomáhají zavinování dělohy a prokrvují břišní orgány.

Další dvě lekce jsou věnovány miminku. Informujeme budoucí maminky a tatínky o péči o miminko. Jsou seznámeni, jak vypadá péče ihned po porodu, co se s miminkem děje v následujících hodinách a dnech. Dále informujeme o povinných vyšetřeních, která na miminko v porodnici čekají, jak dlouho trvá hospitalizace, kdy se propouští domů, co může propuštění oddálit, co je potřeba po porodu zařídit... Na porodním sále nabízíme tatínkům možnost přestřihnout pupeční šňůru a následně popsat si miminko. Maminkám nabízíme možnost tzv. bondingu. Pokud je dobrá poporodní adaptace ze strany miminka a maminky. Při nemožnosti bondingu u maminky, mohou u nás bondingovat i tatínci, např. po porodu císařským řezem pod celkovou anestezií. Naše porodnice plně podporuje kojení a alternativní způsoby případného dokrmování. Miminko po porodu, které nemá žádné zdravotní problémy, je nepřetržitě s maminkou. Nepřetržitý jejich kontakt je důležitý

 k budování jejich vzájemné vazby. Nijak zbytečně miminko od maminky neodnášíme. Samozřejmě pokud se maminka necítí dobře nebo je hodně unavená, můžeme miminko

na chvíli pohlídat na novorozeneckém oddělení.

Následná lekce předporodního kurzu je zaměřená na praktickou část péče o novorozence a kojence. Společně se učíme, jak s miminkem správně manipulovat. Ukazujeme si jednotlivé manipulační techniky, pozice. Dále se pak rodiče seznamují s přebalováním a koupáním miminka. Dle zájmu si můžeme ještě ukázat správnou techniku kojení a jednotlivé kojící polohy, popřípadě se můžeme seznámit i s jinými oblastmi péče o miminko.

Závěrečná lekce je prohlídka porodního sálu, porodního oddělení.

Porod samotný je pro některé maminky stresující situace, a proto se snažíme alespoň seznámením s prostředím a přátelským přístupem snížit obavy.

Základním cílem našich kurzů je odbourání strachu a nejistoty z porodu. Porod je o trpělivosti, spolupráci a pozitivním přístupu všech zúčastněných (tj. rodičky, jejího doprovodu a samozřejmě personálu). Snažíme se o laskavý a přátelský přístup, o vlídné a ochotné jednání, o maximální komunikaci, ale také o prostou lidskou podporu a útěchu.

PŘEDPORODNÍ KURZY  - TERMÍNY (září 2022- červen 2023)

Místo konání?
Předporodní kurzy probíhají v prostorech Střediska volného času - Domeček (ul. Zdeňka Fibicha 287, Valašské Meziříčí)
Začátek lekcí je v 15.00 hodin. Sraz na první až čtvrtou lekci je v 14,45 hodin ve vestibulu střediska volného času - Domeček. 
Sraz na pátou lekci je v 16.15 hodin před dveřmi porodního sálu.
Cena je 500,- za kurz (doprovod zdarma).

Online registrace:

K přihlášení využívejte e-mail: andrea.dockalova@nvm.agel.cz
(staniční sestra gyn-por oddělení).

 
zpět na úvodní stránku oddělení