Porodnice
Porodní oddělení je v osmém patře budovy nemocnice. Přichází zde ženy (šestinedělky), které jsou již po porodu. Novorozenecké oddělení se nachází na konci chodby Porodního oddělení. Tím je zajištěna spolupráce obou oddělení a kompletní péče jak ženě, tak i jejímu dítěti.
Celkem je na Porodním oddělení 9 pokojů. Šest dvoulůžkových, dva jednolůžkové pokoje s hotelovými službami a jeden jednolůžkový. Tento pokoj je jako jediný nemá sociální zařízení (WC a sprchový kout) přímo na pokoji. Žena tak dochází do místnosti pár metrů vzdálené, která je určena ale jen pro ni. Výhodou zde je větší prostor a bezbariérový přístup. Tudíž je vhodný pro hendikepované ženy (př. na vozíku). Ostatní pokoje jsou vybaveny sociálním zařízením (WC a sprchový kout), nočním stolkem, vestavěnou skříní pro osobní věci, dětskou mobilní postýlkou s monitorem dechu a přebalovacím pultem s úložným prostorem pro potřeby k přebalování nebo koupel novorozence. Přebalovací pult má zabudovaná 2 umyvadla – jedno klasické na umývání rukou a druhé oválné, určené přímo pro koupel novorozence. Samozřejmostí jsou polohovatelné elektrické postele, signalizační zařízení u každé postele i v koupelně pro zavolání porodní asistentky nebo sestry a připojení na internet (kabelové i WIFI). Pokoje s hotelovými službami jsou dovybaveny navíc vlastní televizí, ledničkou, varnou konvici a rozkládacím křeslem k možnému přespání partnera.
Pobyt na pokoji s hotelovými službami se platí dle platného ceníku naší nemocnice. Je zde možné přespání i doprovodu. Opět jde o placenou službu.
Hned za vchodem na oddělení je prostor, tzv. denní pobyt. Ten je určen pro návštěvy a šestinedělky. Je zde stůl s židlemi, křeslo, televize a přebalovací pult. Na chodbě je také lednička, do které si mohou klientky ukládat své potraviny. Z důvodu možné záměny jídla jsou na ledničce lepenky a tužka k popisu.
Po přijetí
Po porodu jsou ženy dvě hodiny kontrolovány porodními asistentkami na Porodním sále a poté svezeny na Porodní oddělení. Šestinedělka je uvedena na pokoj, kde bude po celou dobu hospitalizace. K ruce jí je dáno signalizační zařízení, které používá dle svého stavu a uvážení. Ženě se změří tlak, puls, teplota, pohmatem ruky se kontroluje zavinování dělohy a pohledem odchod očistků a porodní poranění. Dále ji dáme hořký nebo sladký čaj a pobízíme k dostatečnému přísunu tekutin. Voda v koupelně i na pokojích je pitná. Na první vstávání si ženy mohou na pomoc zavolat zdravotní personál pomocí signalizačního zařízení. Pokud se cítí dobře, mohou vstát i samy. O přítomnosti klientky na oddělení informuje personál novorozeneckého oddělení.A ten přichází za ženou a edukuje ji o dítěti a provozu novorozeneckého oddělení. Novorozenecká sestřička poučí ženu o používání monitoru dechu a další péči o novorozence, např. o používání zářiče-ohřívače nad přebalovacím pultem. Informace a pomoc při kojení jsou šestinedělkám dodány jak z Porodního, tak i Novorozeneckého oddělení. Stejně tak mají obě oddělení pro ženy k dispozici odsávačky na mléko – ruční i elektrické.
Průběh hospitalizace a její ukončení
Každý den se kontroluje teplota, zavinování dělohy, odchod a množství očistků a porodní poranění. U žen po císařském řezu se navíc kontroluje jizva a měří se krevní tlak a puls. Doporučuje se dostatečný pitný režim a zvýšená hygiena. Klientkám máme k dispozici i tzv. kojící polštáře. Druhý den po porodu se všem ženám provádí kontrolní odběry krve. Třetí den lékaři ordinují kontrolní ultrazvukové vyšetření dělohy z důvodu kontroly správného zavinování dělohy, správného odchodu očistků, prázdné dutiny děložní. Pokud tomu tak není, je nutné toto řešit. Po porodu císařským řezem se kontrolní ultrazvuk provádí čtvrtý den. Klientky po tzv. císařském řezu před odchodem absolvují gynekologické vyšetření lékařem..
Průměrná doba hospitalizace je 4 dny. Vše se ale odvíjí od celkového stavu novorozence a stavu rodičky. Propouštění probíhá každý den, tedy i o víkendech a o svátcích.
Doporučení
Pokud je dopředu plánovaný porod císařským řezem, je vhodné si do pordnice vzít něco navíc. Po porodu je žena sledována 24 hodin a sebepéče je částečně omezena.
Proto je vhodné mít po ruce:
- pomádu na rty (které bývají hodně vysušené)
- gumičku na vlasy (pocit přilepených vlasů různě na obličeji k rychlejší rekonvalescenci nepřidá / pro větší pohodlí ženy)
- ústní vodu na vypláchnutí (ústní hygiena je důležitá a po narkóze si ženy často stěžují na nepříjemnou pachuť v ústech či jejich slepení)
- malý sáček piškotů a 1 až 3 dětské přesnídávky
Při propouštění dostávají šestinedělky propouštěcí zprávu zvlášť pro sebe a zvlášť pro novorozence. Šestinedělí se počítá ode dne porodu. V tomto období doporučujeme:
- zvýšenou intimní hygienu
- abstinenci pohlavního styku
- domluvení návštěvy u obvodního gynekologa po šestinedělí
- všechny potíže spojené s šestinedělím řešit s obvodním gynekologem
- pokud by se objevily akutní potíže u ženy (v noci, o víkendu, ve svátek), přijít na pohotovostní gynekologickou ambulanci přímo v nemocnici v 8. patře (na Gynekologickém oddělení)
- vyhýbat se potravinám způsobujícím alergické reakce (př. citrusové plody, jahody, exotické ovoce)
- vyhýbat se těžkým, kořeněným jídlům a čerstvému pečivu i buchtám
- džusy doporučujeme ředit min. 1:1
Pokud žena bere železo v tabletách, kvůli jeho nedostatku v krvi, může se objevit zácpa (fyziologická reakce). Proto doporučujeme a upřednostňujeme před projímadly vzít si např. jablko, banán nebo slabou bílou kávu na vyprázdnění. A samozřejmě dodržovat pitný režim s dostatkem tekutin.
Na oddělení je podporován bonding, rooming-in, aromaterapie, používání chladivých gelů, vstřícný, trpělivý a individuální přístup. Oddělení má zkušenosti i s péčí o ženy s různým hendikepem. U těchto žen je možný i pobyt doprovodu, pokud jej potřebují. Na oddělení je také kontakt na fotografku novorozenců a možnost vyfotit jej i do novin Valašský deník..
Doba návštěv na oddělení je doporučená od 15. do 18. hodiny.
Těší se na Vás tým Porodnického oddělení
zpět na úvodní stránku oddělení- Cvičení těhotných
- Individuální prohlídky porodního sálu
- Co potřebuje maminka s sebou do porodnice
- Předporodní kurzy Valašské Meziříčí
- Prohlášení o jméně
- Porodní plán
- Předporodní kurzy Hranice na Moravě
- Tejpování
- Formuláře ke stažení
- Medela - odsávačka
- Registrace k porodu
- Dotazník k porodu
- Poporodní péče