Porodní sál
Příjem na porodní sál
Porodní sál se nachází ve čtvrtém patře budovy nemocnice, ve výtahu je označen číslem 9. Rodičku na porodní sál přijímá porodní asistentka. Představí se a zjistí proč rodička přichází-pro děložní kontrakce, odtok PV, krvácení atd. Těhotná žena odevzdá porodní asistentce těhotenskou průkazku, průkazku pojišťovny, dohodu o jméně, oddací nebo rodný list, popř. prohlášení o příjmení. A pokud mají rodiče zájem o odběr pupečníkové krve, tak i sepsanou smlouvu s tkáňovým zařízením. Pak se rodička převleče do košile a por. asistentka natočí CTG záznam (tzn. ozvy plodu, pohyby plodu a děložní kontrakce), změří krevní tlak, teplotu, popř. vaginálně vyšetří a sepíše potřebnou dokumentaci .Příjem rodičky trvá cca 30min. Doprovod rodičky může být u příjmu přítomen nebo může počkat v jednom z předporodních pokojů. Porodní asistentky jsou plně kvalifikované a při náznaku jakékoliv komplikace ihned informují lékaře. Když probíhá vše fyziologicky, zavolají lékaře po natočení CTG záznamu a sepsání anamnézy. Lékař rodičku vyšetří, provede ultrazvukové vyšetření plodu a určí další postup. Žena a její doprovod jsou o všem informováni. Při přijetí dostane rodička ještě k podpisu souhlas s hospitalizací, matriku a edukaci. Doprovod rodičky dostává k podpisu "Poučení o přítomnosti u porodu". Pak těhotnou ženu i její doprovod odvede porodní asistentka na předporodní pokoj. Na porodním sále máme pro rodičky 3 pokoje. Všechny mají stejné vybavení. Je zde WC, sprcha, klimatizační jednotka, polohovací lůžko, polohovací křeslo pro doprovod, rehabilitační pomůcky, aromalampa,…Na pokojích je i signalizační zařízení - zvonek na přivolání porodní asistentky, o kterém je rodička poučena.
Průběh první doby porodní - od nástupu pravidelných kontrakcí po zánik branky
První dobu porodní, která může trvat několik hodin, tráví rodička se svým doprovodem na předporodním pokoji. Během I. doby porodní může rodička pít i jíst (o případných změnách je hned informována).
Na předporodním pokoji porodního sálu zůstává rodička i v případě, že jí odtéká spontánně plodová voda, ale nemá děložní kontrakce. Tak je to i u postupu při tzv. preindukci, indukci porodu.
Naše porodnictví je o trpělivosti a spolupráci všech zúčastněných. Pokud probíhá vše fyziologicky, rodička dostává dostatek prostoru a času. Jsme zvyklí pracovat s porodními plány a vyjít rodičkám takto vstříc. Jednotlivé body vždy společně prodiskutujeme. A o jednotlivých porodních dobách, úlevových polohách, dýchání je těhotná dostatečně edukována.
Jestliže se porod tzv. rozbíhá-pravidelné kontrakce, které sílí, odtéká PV a je příznivý porodnický nález, doporučujme rodičkám teplý nálev. Hlavní účel nálevu je, kromě vyprázdnění střev, prohřátí a uvolnění porodních cest. Pak mohou těhotné využít všech dostupných relaxačních pomůcek na porodním sále-balony, žíněnky, vaky, žebřiny a samozřejmě sprchu. Každá podle toho co jí nejvíce vyhovuje. Je samozřejmě vhodné zapojit také partnera (masáže zad atd.), . Pokud probíhá vše fyziologicky a přirozeně, ozvy plodu posloucháme co 15min, CTG záznam točíme co 2 hodiny. Vaginální vyšetření je zpočátku asi co 2 hodiny, při postupujícím a blížícím se porodu může být vyšetření častější. Podávání analgetik nebo spasmolytik -na uvolnění porodních cest- je běžné, ale respektujeme, když rodička tyto léky odmítá. Samozřejmě je možnost i epidurální analgezie. Základní informace o tomto výkonu podá personál porodního sálu, podrobné pak anesteziologové, kteří tento zákrok provádějí.
Jestliže jsou děložní kontrakce krátké, málo intenzivní nebo mají dlouhé intervaly, doporučují lékaři kapací infuzi s oxytocinem na usnadnění porodu .Také se doporučuje na určitém porodnickém nálezu dirrupce vaku blan- tzn. puštění plodové vody, pokud neodtéká plodová voda spontánně. I zde platí,že respektujeme přání rodičky.Ke konci první doby, kdy je již porodnický nález pokročilý, převedeme rodičku na porodní sál.
Průběh druhé a třetí doby porodní - porod dítěte a porod placenty
Tyto doby porodní se odehrávají již na vlastním porodním sále, kde máme dva porodní boxy, oddělené zděnou přepážkou a závěsy. Porodnická lůžka jsou polohovatelná, rodička může být vsedě nebo v polosedě. Může si vybrat i jinou polohu-na žíněnce, na porodní stoličce nebo na boku a to za předpokladu, že vše probíhá fyziologicky. V prostorech porodního sálu máme i WC a sprchu.
Po celou druhou dobu porodní sledujeme ozvy plodu. U porodu je vždy porodní asistentka, porodník, novorozenecká sestra, popř. pediatr. Po porodu dítěte- druhá doba porodní se počítá na minuty-10-30minut, se provádí odběr krve z pupečníku pro vyšetření novorozence u všech rodiček. Pokud mají rodiče zájem o odběr pupečníkové krve do speciálních odběrových vaků, dělá se i tento odběr, který zabere pár minut. Pak během několika minut dochází i k porodu placenty. (Jestliže se placenta neporodí do 45 minut po porodu dítěte, je nutné provést tzv. manuální lyzu v celkové anestezii.). Následuje vyšetření rodičky lékařem, který ev. provede ošetření porodního poranění v lokální anestezii.. Episiotomie neprovádíme paušálně a zbytečně. Vždy záleží na průběhu porodu, srdečních ozvách plodu, porodních cestách a velikosti děťátka.
Doprovod může být na porodním sále po celou dobu, s výjimkou operačních porodů pomocí kleští nebo vexu. Může také přestříhnout pupečník, pokud o to projeví zájem.
Dětátko pokládáme mamince na bříško, po několika minutách novorozenecká sestra děťátko odnese do novorozeneckého boxu, který je součástí porodního sálu, kde jej osuší, zváží a změří. Partner rodičky si miminko může popsat - příjmení na nožičku a číslo porodu za měsíc na hrudníček- a potom společně s novorozeneckou sestrou jej donese mamince. Ta zkusí děťátko přiložit k prsu. Bonding je možný.
2 hodiny po porodu
Během dvou hodin po porodu zůstává maminka ještě na porodním sále. Po ošetření ev. porodního poranění lékařem, porodní asistentka nebo ošetřovatelka uloží rodičku na předporodní pokoj, kde strávila první dobu porodní. Partner nebo jiný doprovod může samozřejmě zůstat s rodičkou i nadále. Na přání matky může být fyziologický novorozenec s ní na porodním sále a to pod odborným dohledem. Pokud se rodička cítí příliš unavená a chce si odpočinout, sestřička odnese děťátko na novorozenecké oddělení, které je součástí porodního oddělení.
Po porodu kontrolujeme zavinování dělohy, poporodní krvácení, porodní poranění a celkový stav matky asi co 20minut. Rodička může jíst i pít. Po dvou hodinách se zkusí vymočit .Může si s naší pomocí vstát a dojít na WC, nebo se zkusí vymočit na mísu. Změříme krevní tlak, puls a teplotu a je-li vše v pořádku předáváme rodičku na oddělení šestinedělí, které je o patro níž.
zpět na úvodní stránku oddělení
- Cvičení těhotných
- Individuální prohlídky porodního sálu
- Co potřebuje maminka s sebou do porodnice
- Předporodní kurzy Valašské Meziříčí
- Prohlášení o jméně
- Porodní plán
- Předporodní kurzy Hranice na Moravě
- Tejpování
- Formuláře ke stažení
- Medela - odsávačka
- Registrace k porodu
- Dotazník k porodu
- Poporodní péče